Choć wielu miłośników gier decyduje się na zakup komputera stacjonarnego, część z nich woli zainwestować w laptopa. Jakie zalety, a jakie wady mają laptopy do gier, kiedy warto wybrać ten wariant i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Laptopy przeznaczone dla graczy nie należą ani do najtańszych, ani do najbardziej wydajnych modeli komputerów. Mimo to jednak cieszą się bardzo dużą popularnością, a zainteresowanie nimi jest nie mniejsze, niż komputerami stacjonarnymi do gier.
Zalety i wady laptopów do gier
Jedną z najważniejszych zalet laptopów jest ich mobilność, przez co świetnie sprawdzą się u osób, które często podróżują lub się przeprowadzają. Ponadto laptopy do gier zajmują niewiele miejsca i pobierają nawet kilkakrotnie mniej prądu niż ich stacjonarne odpowiedniki.
Istotnym atutem tego rozwiązania jest też fakt, że kupując laptop otrzymujemy gotowy sprzęt do grania. Nie wymaga on składania i konfigurowania, a tym samym posiadania obszernej wiedzy na ten temat.
Wśród wad laptopów do gier można natomiast wymienić dość wysokie ceny oraz niższą wydajność niż w przypadku komputerów stacjonarnych. Dla osób, które często ulepszają posiadany sprzęt, minusem okażą się także mocno ograniczone możliwości rozbudowy laptopa czy wymiany poszczególnych podzespołów.
Ważne parametry laptopów do gier
Kupując laptopa do gier najlepiej wybrać model z matrycą o przekątnej 17 cali, wyświetlająca obraz w rozdzielczości Full HD. Z kolei wybierając pamięć RAM możemy z powodzeniem kierować się zasadą – im więcej, tym lepiej.
Procesor i karta graficzna urządzenia powinny charakteryzować się jak najwyższą wydajnością. W miarę możliwości poświęćmy trochę czasu na przeanalizowanie recenzji i sprawdzenie, czy procesor w danym modelu nie jest zbyt słaby i nie ogranicza wydajności karty graficznej.
Warto, by wbudowane w laptopa głośniki generowały dźwięk wysokiej jakości, choć oczywiście zawsze możemy podłączyć do sprzętu zestaw zewnętrznych. Dobrym pomysłem będzie również dokupienie różnych dodatków, takich jak podświetlana klawiatura czy dysk SSD, które podnoszą komfort użytkowania urządzenia.