Największe marzenie miłośników kinowych hitów 3D wreszcie się spełniło – trójwymiarowym oglądaniem można cieszyć się już we własnym domu. Generuje to oczywiście niemałe koszty, trzeba też zaopatrzyć się w specjalne okulary, ale czego nie robi się dla upragnionego kina domowego? Przed zakupem telewizora z funkcją 3D warto jednak zorientować się zarówno w zaletach, jak i wadach uzyskiwanych efektów, żeby świadomie wydać odłożone na ten cel pieniądze.

Na rynku dostępne są dwie technologie, dzięki którym możemy cieszyć się trójwymiarowym obrazem. Obie mają swoje mocne i słabsze strony, a wybór jednej z nich jest sztuką kompromisu.

1. 3D pasywne – to komfort oglądania ze względu na bardzo lekkie i niedrogie okulary (cena jednej sztuki to wydatek 20-30 zł). Nie występuje tu uciążliwy problem migotania szkieł, który przy długim oglądaniu może być przyczyną bólu głowy. Ma to jednak przełożenie na jakość obrazu, która nieco kuleje: w pionie mamy do dyspozycji jedynie 540 pikseli.

2. 3D aktywne – świetny obraz, jaki daje ta technologia, wymaga niestety dość topornych okularów, które co jakiś czas trzeba ładować. Koszt okularów to od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Dość dużym kłopotem jest też wspomniane wcześniej migotanie szkieł.

Przełom w tym trudnym wyborze nastąpił wraz z wprowadzeniem na rynek najnowszych ekranów 4K. Jeśli posiadamy dobry telewizor Ultra HD, nie musimy martwić się już ani o jakość obrazu, ani o migotanie, ponieważ ta rozdzielczość w połączeniu z 3D pasywnym niweluje problem rozmazań i linii na ekranie. TV 4K jest jednak nadal dosyć drogim sprzętem i nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek.

Co jeszcze oferują nam odbiorniki z funkcją 3D? Są na pewno bardzo atrakcyjne dla zapalonych graczy, ponieważ reprezentują najwyższy współczynnik odświeżania obrazu – nawet 3600 Hz, podczas gdy nawet bardzo dobre modele zwykłych odbiorników liczą sobie ok. 200 Hz. Następną kwestią jest funkcja Ambilight, dostępna wyłącznie w TV 3D, która daje niezapomniane efekty przy oglądaniu.

Przed podjęciem decyzji o kupnie telewizora z funkcją obrazu trójwymiarowego powinniśmy jasno określić swoje priorytety. Przede wszystkim, czy filmy w 3D są dla nas na tyle ważne, żeby zainwestować w odbiornik sporą sumę pieniędzy i liczyć się z większym poborem prądu.