Na co zwracać uwagę wybierając telewizor do konsol nowej generacji?

0
328
Rate this post

Konsole nowej generacji to przede wszystkim wielka frajda związana z graniem –świetna grafika oraz wysokiej, jakości dźwięk zapewnią na zawsze pozostającą w pamięci zabawę. Aby jednak była ona w pełni udana należy zaopatrzyć się nie tylko w dobre gry, wygodny pad oraz sprzęt o stosownych mocach obliczeniowych, ale także telewizor, który pozwoli nam w pełni chłonąc wrażenia.

Nim zaczniesz zastanawiać się nad jego parametrami technicznymi rozważ najpierw kilka spraw natury praktycznej. Przed wyborem odpowiedniego dla Ciebie modelu odpowiedz sobie na następujące pytania:

1.Jak dużo miejsca możesz przeznaczyć na telewizor (jak duże jest pomieszczenie)?

2.Jak daleko możesz usiąść od telewizora?

3.Ile osób będzie z Tobą grało?

4.Czy telewizor ma stać czy raczej wisieć?

5.Czy światło słoneczne nie będzie padać na ekran?

6.Jaki rodzaj sygnału i jakie konkretnie urządzenia chcesz do niego podpiąć?

7.Ile jesteś w stanie na niego wydać?

Odpowiedzi na ten pytania rozwieją wiele Twoich wątpliwości oraz w odpowiedni sposób zawężą wybór.

Kierując się popularnością oraz relacją ceny, do jakości bez wątpienia skierujesz swoje zainteresowanie w stronę technologii LCD. Tego typu telewizory bardzo dobrze współpracują z najnowszymi modelami konsol jednak w porównaniu do technologii plazmowej ekrany ciekłokrystaliczne charakteryzują się znaczącym spadkiem jakości prezentowanego obrazu. Dotyczy to szczególnie takich parametrów jak odwzorowanie czerni, skalowanie przy niższych rozdzielczościach. Można temu zaradzić decydując się na model LCD z podświetleniem LED.

Jeśli chcesz natomiast uzyskać obraz o jak najlepszych parametrach, a Twój budżet nie jest mocno ograniczony zainteresuj się technologią plazmową. Minusem tego rozwiązania jest fakt, iż zakup ponad czterdziestocalowego sprzętu jest już prawie niemożliwy, ze względu na to, że plazmy nie są już produkowane. Jednak dużo lepszy niż w LCD kontrast, bardzo dobre skalowanie, żywy obraz, brak wpływ kąta widzenia na to co widzisz na ekranie (przydatne w trybie multiplayer) nakazuje zastanowić się nad tym rozwiązaniem. Z kwestii nie sprzętowych warto odnotować, iż plazma jest dużo cięższa od LCD, co warto wziąć pod uwagę w przypadku chęci zamontowania telewizora, jako urządzenia wiszącego.

Bez względu na wybór jednej czy drugiej technologii warto sprawdzić czas reakcji, od którego zależy pojawianie się tzw. ”efektu smużenia”. Tenże atrybut nie może wynosić więcej niż 40 ms.

W przypadku LCD ważne jest również opóźnienie wyświetlania obrazu względem czasu wysłania sygnału (ang. Input lag) – ten parametr powinien mieć jak najmniejszą wartość.

Z pytaniem o padające na ekran światło słoneczne wiąże się kwestia doboru matrycy – czy ma być ona błyszcząca czy matowa. Polecam zdecydowanie tą drugą, ponieważ nie dość, iż nie odbija refleksów światła to jeszcze dużo mniej męczy wzrok.

W przypadku LCD ważne są też również kwestia związane z obserwacją obrazu pod różnymi kątami – nie ma bowiem nic gorszego niż telewizor, który uniemożliwia najlepszą zabawę czyli grę w trybie multiplayer. Raczej standardem jest już złącze HDMI zapewniające bardzo wysoką jakość oglądanych gier.

Podsumowując – dokonując wyboru telewizora oceń najpierw swoje warunki lokalowe, potem finansowe i dopiero wówczas dokonaj zakupu. Warto również nie kierować się samą wielkością ekranu, ale mieć na uwadze pozostałe, wspomniane w tekście, parametry.