Od GTA I do GTA V

0
103
Rate this post

Czy zdajecie sobie sprawę, że GTA ma już 15 lat? Dokładnie w październiku 1997 roku wyszła pierwsza wersja tej kontrowersyjnej gry Grand Theft Auto. W ciągu wielu lat panowania na rynku, gra doczekała się 4 głównych wersji, by w 2012 świat doczekał się jej kolejnej wersji – GTA V! 

Zanim przejdziemy do informacji o 5 wersji GTA, przypomnijmy pokrótce najważniejsze elementy poprzednich edycji.

GTA 1 (1997)
Głównym celem pierwszej wersji gry jest wykonywanie zadań przez zleceniodawców. W tym celu gracz może posługiwać się przeróżnymi środkami komunikacji oraz narzędziami takimi jak pistolet czy miotacz ognia. Swoje misje wykonuje w trzech rożnych miastach. Początek gry ma miejsce w Liberty City (odzwierciedleniem Nowego Jorku). Po przejściu pierwszych misji, treningu i danej ilości pieniędzy, gracz przechodzi do kolejnego miejsca, którym jest San Andreas (można przyrównać go do San Francisco). Ostatnim miastem jest Vice City (Miami). Mimo iż grafika i efekty dźwiękowe nie były na najwyższym poziomie, gra zdobyła ogromną popularność.

GTA 2 (1999)
W drugiej edycji, warunki gry zostały poszerzone o możliwość wykonywania misji dla różnych gangów. Poszerzone zostały także partole policyjne (o jednostki SWAT, FBI oraz amerykańską Gwardię Narodową) i „możliwości” przechodniów, którzy np. mogą wchodzić do autobusów. Gracz ma także większy wybór broni.
Podobnie jak w przypadku GTA 1, gra akcja dzieje się w trzech miejscach. Tym razem są to dzielnice (tzw dystrykty) miasta Anywhere City, w której można grać zarówno w trybie dziennym jak i nocnym.

GTA 3 (2001)
W trzeciej wersji gry Grand Theft Auto, gracz jako miejscowy bandyta Claude Speed, ma dużo większą dowolność w tym, co robi. Wybór samochodów, broni i misji zostaje znacznie poszerzony. Bohater może także do skutku wykonywać misje na różnych poziomach trudności. Najważniejszą jednak zmianą było to, że gra była w pełni trójwymiarowa. Tym samym po raz kolejny zachwycila fanów na całym świecie i uzyskała jedne z najwyższych not dotyczących oceny gier.

GTA 4 (2008)
W tej eycji, bohaterem jest weteran wojenny Niko B. Jego pierwszym zleceniodawcą jest jego kuzyn Roman. Ze względu na różne działania, gra może przebiegać w różnym kierunku. Dzięki temu, akcja gry za każdym razem może być inna. Warto zaznaczyć, że grafika w GTA 4 jest na naprawdę wysokim poziomie, co przekłada się na wysoką jakość grania.

Pomiędzy edycjami zostały wydane także różne serie, takie jak :

 • Grand Theft Auto: London 1969
 • Grand Theft Auto: London 1961
 • Grand Theft Auto: Vice City
 • Grand Theft Auto: San Andreas
 • Grand Theft Auto: Advance
 • Grand Theft Auto: Liberty City Stories
 • Grand Theft Auto: Vice City Stories
 • Grand Theft Auto: The Lost and Damned
 • Grand Theft Auto: Chinatowm Wars
 • Grand Theft Auto: The Ballad of Gay Tony
 • Grand Theft Auto: Episodes From Liberty City

Wszystkie serie GTA zostały uznane za kontrowersyjne między innymi ze względu na zadania zawarte w misjach, które głównie odnoszą się do zabijania ludzi i kradzieży samochodów. Mimo licznym sprzeciwom i zakazom, gry odniosly naprawdę ogromny sukces w wielu krajach amerykańskich i europejskich. Ciężko znaleźć osobę, która nie grała lub nie słyszała o GTA.

Najnowsza wersja gry GTA 5 ma mieć premierę już wkrótce.

W tej wersji podobno bohaterem będzie hiszpan. Akcja gry ma odgrywać się będzie w Los Santos. Gra ma polegać na podobnym aspekcie jak wcześniej. Motywami przewodnimi mają być pieniądze wraz z przemytem narkotyków. Podobnie jak wcześniej, należy dojść do konkretnego miejsca zaznaczonego na mapie, gdzie niejednokrotnie trzeba będzie pozbawić ludzi życia. Ze względu na podjęte decyzje, zakończenie może mieć jeden z czterech możliwych scenariuszy. Gra ma kosztować ok 250 zł.