Ceti

0
311
Rate this post

Zespół CETI powstał w 1990 roku w Poznaniu. Założył go Grzegorz Kupczyk a należeli do niego także Andrzej Łysow, Maria Wietrzychowska, Maciej Przybylski i Jacek Jabłoński. Kupczyk i Łysow należeli wcześniej do grupy Turbo i już pierwszy album wydany przez CETI pokazywał, że muzyków tych zainteresowała całkiem inna muzyka niż jeszcze do niedawna wykonywana przez nich. W nowym brzmieniu było więcej miękko brzmiącej melodyjności. Przez dwa lata CETI występował w klubach w Poznaniu i warszawskim Remoncie i brał udział w różnych (Jarocin, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy) rockowych imprezach a także wyjeżdżał na koncerty do Niemiec.
W 1993 roku został wydany drugi ich album pt. LAMIASTRADA. W utworach na tej płycie można dostrzec fascynację Kupczyka literaturą science fiction i grupami Deep Purple i Whitensnake. CETI promował swoją płytę serią koncertów w całym kraju. W kolejnym albumie RASIZM grupa podkreślała w swoich tekstach problemy rasowe i brak tolerancji. Oprócz dużej trasy koncertowej promującej ten album i promocji w programie III Polskiego Radia album nie sprzedawał niezbyt dobrze. Od tego momentu grupa dawała już tylko pojedyncze koncerty, czasami akustyczne.
W 2008 roku zespół zagrał koncert z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej, który okazał się wielkim sukcesem zarówno artystycznym jak i komercyjnym.
Zespół wydał osiem albumów:
1. CZARNA RÓŻA ? 1989
2. LAMIASTRATA ? 1992
3. RASIZM ? 1994
4. W IMIĘ PRAWA ? 1999
5. SHADOW OF ANGEL ? 2003
6. PERFECTO MUNDO ? 2007
7. GHOST OF THE UNIVERSE ? 2011.

Poprzedni artykułWyzwoliciele
Następny artykułHomo twist
Marcin Adamczyk
Jestem Marcin i od zawsze interesuję się grami komputerowymi, komputerami oraz nowymi technologiami. Tutaj na portalu od kilku lat piszę recenzje, poradniki oraz różne ciekawe artykuły związane z rozrywką.