Telewizja online to nic innego jak telewizja dystrybuowana za pośrednictwem Internetu. W przeszłości, telewizja była dystrybuowana wyłącznie przez kabel, satelity lub systemy naziemne. Pierwszą formą telewizji online było połączenie strumieniowe, polegające na wyborze filmu gdzieś w Internecie, zazwyczaj na stronie internetowej.

Przy obecnym wzroście prędkości połączenia internetowego, postępie technologii, stale zwiększającej się liczbie internetowych użytkowników oraz spadku kosztów połączenia, telewizja online stała się coraz bardziej powszechniejsza. Udostępnia ona tradycyjne treści telewizyjne. Korzyścią jest również, że telewizja online jest darmowa i dostępna za pośrednictwem stron internetowych.
W ten sposób cenne i interesujące treści mają możliwość być przekazywane bezpośrednio do szerokiego grona odbiorców, jest to coś co było niemożliwe w wykorzystaniem poprzednich metod. Otwarty model telewizji jest używany na całym świecie. Stale przybywa nowych platform telewizji internetowej, dzięki czemu użytkownicy mają większy wybór.