„Tu nie ma wielokulturowości” – mod do gry stellaris zbanowany

0
165
Rate this post

Gry pc często pozwalają puścić wodze fantazji i doświadczać rzeczy, które nie mogą mieć miejsca w prawdziwym świecie. Chcesz zostać wiedźminem, który zabija potwory na zlecenie? Nie ma sprawy. Chcesz być pilotem kosmicznej floty? Ok. Chcesz kraść samochody i być członkiem organizacji przestępczej? Żaden problem.

A teraz wyobraź sobie, że możesz stworzyć międzygwiezdne imperium. Odwiedzać, a następnie kolonizować planety, dbać o rozwój technologii i gospodarki swojej cywilizacji. Wszystko to na skalę wszechświata i wszystko to pozbawione wielokulturowości. Zapomnij o tym. Kiedy mówiłem o puszczaniu wodzy fantazji, nie miałem na myśli czegoś tak szalonego.

Studio Paradox Interactive, które stworzyło tytuł Stellaris, zbanowało mod do swojej gry z usługi Steam Workshop. Z początku tolerowano istnienie modyfikacji stworzonej przez jednego z graczy, lecz trwało to do momentu, w którym dodano opis informujący o braku wielokulturowości. Całość polegała na tym, że cywilizacja której losami kierowaliśmy, była złożona wyłącznie z białych Europejczyków. Jest to zbyt kontrowersyjne, w związku z czym podjęto decyzję o zakazaniu takiej modyfikacji do gry. Decyzja studia Paradox Interactive spowodowała liczne dyskusje wokół wydarzenia.