Najnowsze badania pokazały, że osoby dorosłe, grające w gry komputerowe są bardziej zrelaksowane i szczęśliwsze. Wielu z nas wręcz nie wyobraża sobie powrotu ze szkoły lub pracy bez spędzenia kilku godzin ze swoją ulubioną produkcją. Nie jest to strata czasu, ale konieczny rytuał i przyjemność dla wielu ludzi z całego świata. W Polsce jest ponad 12 milionów osób, które określają siebie jako aktywnych graczy, a archaiczny pogląd, że osoba spędzająca długie godziny przed komputerem jest maniakiem, beż życia towarzyskiego powoli odchodzi do lamusa. Eksperci przekonują, że gry to już nie tylko nie zabawki, ale w pełni wartościowe wytwory kultury!
Oto 10 powodów dlaczego dorośli znajdują radość przed ekranem komputerów.
1. Gry pozwalają nam uwolnić drzemiące w nas wewnętrzne dziecko
Praca i życie rodzinne pochłonęło wolny czas wielu dorosłych. W efekcie doprowadziło to do depresji i znudzenia życiem setek wciąż młodych osób. Gracze natychmiast przenoszą się do świata, gdzie sukcesy po wypełnieniu określonych zadań są natychmiastowe.
Ludzie grający w gry mają szansę uczestniczenia w żartobliwy, często trywialnych zachowaniach, podobnych do tych, gdy byliśmy młodsi. To silne połączenie z wewnętrznym dzieckiem może pomóc nam być szczęśliwszymi i w pełni cieszyć się życiem.
2. Łatwa ucieczka od stresu
Podczas gdy stajemy się starsi, na każdym kroku mamy do czynienia z coraz to większym stresem. Spłata kredytu, niezapłacone rachunki i presja związana z koniecznością odniesienia zawodowego sukcesu – wszystko to sprawia, że żyjemy w ciągłym napięciu.
Granie to świetny i prosty sposób na odstresowanie i oderwanie się od szarej codzienności. Gry dają nam doskonałą możliwość odreagowania złości i agresji.
3. Gry zwiększają kreatywność i wyobraźnię
Każdy, kto grał w jakąkolwiek grę wideo, może poświadczyć, że jesteśmy podświadomie zmuszani do większej kreatywności. Nie ważne czy gramy w symulatory czy zręcznościówki, musimy wejść w rolę naszej postaci. Gry strategiczne, strzelanki czy RPG wymagają utrzymywania ogromnej koncentracji. Jest to bardzo stymulujące ćwiczenie dla naszego mózgu.
4. Gry dają nam niepowtarzalną możliwość do interakcji z innymi ludźmi
Jeśli kiedykolwiek byłeś na imprezie i czułeś się tak, jakbyś nie miał nic wspólnego z otaczającymi Cię ludźmi – powinieneś zacząć grać w gry komputerowe.
Statystycznie ponad 50% dorosłej populacji grało kiedykolwiek w gry komputerowe, a 81% osób w wieku od 18 do 29 lat deklaruje siebie jako gamerów. Graczy jest wielu, a liczba ta wciąż rośnie. W Polsce jest spora liczba kobiet, która zalicza się do tej grupy. W grze multiplayer bardzo łatwo znaleźć znajomych, dlatego gry mogą równoważyć kwestię życia towarzyskiego. Z pewnością nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele osób w Twoim otoczeniu ma podobne do Ciebie zainteresowania.
5. Gamerzy mają bardziej zrównoważone spojrzenie na życie
Osoby dorosłe grające w gry komputerowe mają bardziej zrównoważone spojrzenie na życie. Możliwość oderwania się od codzienności sprawia, że stajemy się bardziej otwarci i spontaniczni. Psychologowie w większości jednak nie są przekonani do gier. Choć niewiele osób o tym wie, teoria o negatywnym wpływie gier na życie codzienne została już przez niektórych badaczy obalona. Problemy takie jak uzależnienie wynikają bardziej z trudności środowiskowych, a nie psychicznych.
6. Lepsza koordynacja ręka-oko
Jest naukowo udowodnione, że ludzie, którzy grają w gry wideo mają lepszą koordynację przestrzenną i umiejętności motoryczne niż Ci, którzy tego nie robią. Powoli rodzi się pogląd, że gracze to sportowcy przyszłości. Skoro szachista czy pokerzysta jest sportowcem, to dlaczego gamer nie zasługuje na to miano?
W krajach takich jak Korea czy Japonia, profesjonalni gracze gier komputerowych są traktowani jak bohaterowie narodowi, zgarniając tysiące dolarów za zwycięstwa w międzynarodowych turniejach.
7. Gry często pozwalają nam ograniczyć nudę
Jeśli twój małżonek lub najlepszy przyjaciel jest jedną z osób, która potrzebuje czasu tylko dla siebie, to możesz spotkać się z poczuciem nudy i samotności, które mogą pozostawać w tyle i permanentnie nam towarzyszyć.
Gry zapewniają nam realną edukację, co sprawia, że wiele osób świadomie sięga po gry logiczne, historyczne i strategie. Możliwość tworzenia turniejów, rozgrywania meczów w lidze czy też ciężkie, złożone misje zapewnią nam rozrywkę na długie wieczory. Z całą pewnością czas spędzony z padem w ręku zaliczysz do udanych.
8. Producenci gier zawsze mają coś do zaoferowania
Stajemy się szczęśliwi za każdym razem, gdy dostajemy to czego oczekujemy. Fani sprzętu komputerowego kochają gry. Za ich pośrednictwem mogą łatwo i szybko sprawdzić wydajność posiadanej maszyny.
Nowoczesna i często droga technologia zawsze idzie w parze z przemysłem komputerowym. Nie ważne czy będzie to nowa wersja gry czy kolejna generacja konsoli, gracze zawsze mają coś, czym mogą się cieszyć i zachwycać. To sprawia, że życie staje się bardziej interesujące i ekscytujące.
9. Możemy w łatwy sposób połączyć ćwiczenia fizyczne z grami komputerowymi
Chodzenie na siłownię jest super, ale dla wielu po chwili może być to trochę monotonne. Wraz z pojawieniem się urządzeń do gier takich jak Wii i Kinnect, gracze mają możliwość pozostania w dobrej kondycji, grając w gry wideo stymulujące intelektualnie. Gry komputerowe wprawiają w ruch hormony szczęścia – endorfiny (podobnie jak aktywność fizyczna). Naukowcy potwierdzają, że potrafią nawet regulować uczucie bólu.
Gry to także świetna kontynuacja naszych życiowych pasji. Piłkarze, koszykarze czy fani sportów motorowych mogą wcielić się w swoich idoli w świecie wirtualnym.
10. Gry ułatwiają nam czekanie w długich kolejkach…
Osoby które grają w gry są bardziej pogodne i znacznie mniej zestresowane, ponieważ dostrzegają na przykład zalety wizyty w poczekalni. Gracze, zamiast odczuwać frustrację z powodu przedłużającego się czasu oczekiwania na wizytę u dentysty, korzystają z uroków jakie zapewniają im najnowsze produkcje zainstalowane na ich smartphonach.
Zamiast się denerwować, możemy śmiało poświęcić ten wolny czas na przejście kolejnego poziomu w naszej ulubionej grze.