Czy można powiedzieć wszystko nie mówiąc zarazem nic? Opowiadać o relatywnie mało istotnych rzeczach w momencie, gdy świat czeka na tylko jeden konkret? Można – by sprawdzić, jak to zrobić wystarczy zatrudnić się w Sony i brać udział przy organizacji PlayStation Meeting. Ewentualnie go obejrzeć.
Przypomnijmy, o czym dyskutowano przed wydarzeniem – w sieci pojawiło się zdjęcie kontrolera, który rzekomo miał być prototypem kolejnej generacji DualShocka, mówiono o funkcjach społecznościowych konsoli oraz o strumieniowaniu gier. Te tematy zostały oczywiście poruszone i odpowiednio rozwinięte w trakcie prezentacji. Sony postanowiło się jednak z graczami trochę podroczyć i… ostatecznie nie ujawniło, jak sama konsola ma wyglądać.
Wiemy już jednak na pewno, jakie podzespoły będą odpowiadać za pracę urządzenia:
– procesor x86 AMD Jaguar z ośmioma rdzeniami
– 8 GB pamięci RAM GDDR5
– silnik graficzny AMD Radeon (next-gen)
– dysk twardy
– optyczny napęd Blu-Ray 6x, DVD 8x
– dwie kamery PlayStation Eye o rozdzielczości 1280 x 800
– wejście interfejsu USB 3.0, HDMI, analogowe wyjście AV
– Bluetooth 2.1, Wi-Fi, Ethernet
Pod względem konstrukcyjnym konsola ma przypominać komputery osobiste. Słówko należy się także kontrolerowi – jest on ewolucyjnym rozwinięciem funkcjonalności poprzednich odsłon wysłużonego DualShocka. Wszyscy, którzy na bieżąco śledzili plotki dotyczące PS4 z pewnością nie byli zdziwieni – pad ma mieć panel dotykowy obecny już w Vicie, znany z Move’a Light Bar oraz wejście na słuchawki. Dodatkowo wyposażony będzie w mikrofon, port micoUSB, akumulator 1000mAh, żyroskop i akcelerometr.
Funkcje społecznościowe symbolizuje natomiast całkowicie nowy przycisk Share – nasza rozgrywka jest nagrywana, a zapamiętywanych jest kilka ostatnich chwil. Jeśli zatem zapragniemy podzielić się ze znajomymi jakąś wybitnie udaną akcją będzie to dziecinnie proste. Celem koncernu jest sprawienie, by dzielenie się materiałami wideo było tak łatwe, jak dzisiaj dzieje się to ze screenami. Power button natomiast pozwoli nam na natychmiastowe usypianie i wracanie do zabawy na konsoli. Jednym z najciekawszych pomysłów jak wykorzystać serwis Gaikai jest natomiast możliwość zdalnego zagrania na konsoli znajomego.
Po co? Zdarzało się pewnie wielokrotnie, że utknąłeś na jakimś wyjątkowo trudnym etapie gry, a Twój kolega chwalił się, że dawno już go przeszedł. Teraz będzie miał możliwość zrobienia tego samego na Twoim sprzęcie. Co ciekawe, będzie mógł to zrobić nawet z poziomu Vity, bowiem przy okazji zapowiedziano odblokowanie potencjału tej konsoli. Z usługami społecznościowymi będzie się można łączyć również za pomocą smartfonów i tabletów. Inną interesującą możliwością ma być wypróbowywanie gier w czasie rzeczywistym, których propozycje system będzie nam sam podsuwał – oczywiście otrzymamy spersonalizowaną ofertę na podstawie naszej poprzedniej aktywności.
Z samej prezentacji można wysnuć wniosek, że Japończycy faktycznie uczą się na własnych błędach powielając dobre rozwiązania i wycofując się ze złych. Kilka lat temu, gdy debiutowało PS3 w kosmicznej cenie $500 znalazło się wielu, którzy twierdzili, że Sony wyposażyło swoją konsolę w funkcje, które nie mają sensu tylko po to, by sztucznie zawyżyć cenę urządzenia. Wtedy HDMI, Wi-Fi czy optyczne audio wcale nie było uniwersalnym standardem, czas jednak przyznał Sony rację. Jednak jego upływ uwidocznił również, że 256 MB pamięci XDR to zdecydowanie zbyt mało. Dlatego teraz koncern stawia na 8 GB pamięci GDDR5.
W miarę, jak zaczęto regularnie instalować część plików gier na dyskach twardych konsoli a dema miały czasami kosmiczne rozmiary, doceniono ich pojemność. Sony obserwowało też uważnie, jak świat zachwycał się Kinecntem – jego kamerą 3D oraz możliwością sterowania głosowego. Teraz PS4 Eye ma mieć podobne funkcje, jednakowoż ze zdecydowanie szerszym polem widzenia oraz wiele bardziej dokładnym śledzeniem ruchów graczy. I o ile Kinect rozpozna sylwetki ledwie dwóch osób, tak Eye, przynajmniej teoretycznie, pozwoli na zabawę niezliczonej liczbie znajomych.
Zapowiedziano też kilka gier w ramach pakietu startowego nowej konsoli. Gracze będą mogli sprawdzić między innymi Diablo III (możliwość powrotu do Tristram otrzymają także posiadacze PS3!), Watch Dogs, Drive Club czy też nowego Killzone’a.
Kiedy konsola ma debiutować? W Stanach Zjednoczonych i Japonii w okolicach tegorocznych świąt. Europejczycy poczekają co najmniej do 2014. Więcej szczegółów poznamy najprawdopodobniej podczas nadchodzących targów E3.