Gdzie zdobywać mini-rozszerzenia? – Kolekcjonowanie dla zaawansowanych

0
277
Rate this post

Czytanie ciągłych recenzji może być nudne, dzisiaj dla odmiany postanowiłam, więc odpowiedzieć na jedno z pytań i przy okazji napisać poradnik. Pytanie zresztą jest niebagatelne, bo dotyczy kolekcjonowania planszówek “na wyższym lvlu” i dręczy tych, którzy nie kupują nowych tytułów już dla samego grania, ale też dla zwykłej radości z posiadania pełnego zestawu.

Gdzie zdobywać mini-rozszerzenia?

Jeśli nie wiecie, co to takiego, to pędzę w wyjaśnieniami. Promo, mini-rozszerzenie, add-onsy czy goddies – to nic innego jak “ekskluzywny” dodatek do gry, często wręczany w ramach jakiejś kampanii reklamowej, z okazji premiery, przedpremiery, rocznicy wydawnictwa itd. Przeważnie nie mają żadnego znaczenia dla mechaniki, ale zdarzają się wyjątki, które w ciekawy sposób wpływają na rozgrywkę. Takie promosy zdecydowanie warto kupić, kiedy inne… niekoniecznie. Ale kolekcjonowanie nie musi mieć przecież logicznego uzasadnienia!

A ponieważ zaliczam się do ludzi, którzy lubią mieć wszystkie dostępne dodatki do danej planszówki, to i polowanie za promosami nie jest mi obce. Poniżej znajdziecie zatem kilka porad, gdzie najłatwiej można zaopatrzyć się w takie mini-rozszerzenia, jeśli chcielibyście rozbudować swoją kolekcję.

I, aby nie było, w moim interesie nie leży robienie komukolwiek reklamy. W końcu nikt mi za nią nie płaci. To, że wspominam o kimś na tej stronie, nie oznacza wcale, że jestem jego fanem czy np. nie miałam problemów w trakcie przesyłki. Chcę jednak przedstawić temat możliwie najrzetelniej – stąd opisuje wszystkie znane mi źródła.

SPIEL 2017 – INTERNATIONALE SPIELTAGE

Żadna tajemnica dla tych, co na festiwalu bywają, że najwięcej atrakcji można zdobyć bezpośrednio na targach. To, czego jednak możecie nie wiedzieć, to fakt, że promosy najczęściej sprzedawane są “spod lady”. Wydawcy bardzo chętnie sprzedadzą Wam mini-rozszerzenia za parę centów, jeśli tylko ich o nie zapytacie. Przeważnie nie są bowiem położone w widocznym miejscu, przy stoisku. Wystarczy więc się trochę przejść i zagadać odpowiednie osoby. Zwłaszcza, jeśli zależy Wam na jakimś konkretnym rozszerzeniu. Ta metoda sprawdza się szczególnie, gdy macie na oku jakieś starsze mini-rozszerzenie. Rozdawane np. z okazji premiery dawno wydanej gry, które z pewnością nie będzie już dostępne w sklepach.

(Osobnym przypadkiem jest Repos Production, które wszystkie mini-rozszerzenia do swoich gier ma praktycznie zawsze dostępne w ofercie, jeśli tylko do nich podejdziecie – liczcie się jednak z ryzykiem, że obsługa stoiska może nie mówić po angielsku… ale i tą przeszkodę da się pokonać!).

Brettspiel Adventskalender

Na targach w Spiel dostępny jest także Brettspiel Adventskalender, czyli planszówkowy kalendarz adwentowy! Kolejne edycje ukazują się od 2015. Każdy kalendarz zawiera 24 małych rozszerzeń, podzielonych na 24 dni. Zupełnie jak słynne pudełka z czekoladkami, gdzie każdego dnia otwieramy inne okienko. (Chociaż muszę się Wam przyznać, że nigdy nie czekałam i zjadałam zawsze wszystkie słodycze przed świętami…). Poniżej pełna lista na 2017 rok:

Strona BoardGameGeeka – BGG Store

Dość pokaźny zbiór promo dostępny jest bezpośrednio ze strony BoardGameGeeka – BGG Store. A chociaż ich cena jest nawet przystępna, to dla zamawiającego z Polski koszty przesyłki mogą skutecznie zdusić w zarodku radość z jakichkolwiek dodatków. Dla osób decydujących się na tę metodę najlepszym rozwiązaniem są zatem zbiorowe zamówienia z kilkoma znajomymi, dzięki czemu można podzielić koszta… i wciąż kupić tylko jeden żetonik czy upragnioną kartę ;).

Możecie także dołączyć do jednej ze zorganizowanych akcji zbiorowych zamówień na jednym z forum planszówkowych. Dzięki temu ponownie zdołacie uniknąć wysokich kosztów. Nie korzystałam jednak nigdy z takiej opcji, więc nie mogę zagwarantować, że wszystko przebiega sprawnie. Zawsze to jednak jakieś rozwiązanie. Zwłaszcza, że oferta promosów BGG Store należy do jednej z największych.

Czasopisma o planszówkach

Kolejną, stosunkowo łatwą metodą jest kupowanie magazynów poświęconych grom. Kilka z nich oferuje promosy, z czego na pierwszym miejscu zdecydowanie znajduje się „Spielbox” – czasopismo wydawane w wersji niemieckiej i angielskiej. Numery archiwalne dostępne są w niektórych, polskich sklepach. Promosy możecie też kupić bezpośrednio z ich strony, jeśli trafiły się jakieś spady po uszkodzonych magazynach itd.

Jeśli znacie język francuski – warto zainteresować się magazynem „Plato”, który oferuje wiele promosów do gier i ma podobną strukturę do Spielboxa. Tylko tutaj trafimy na mini-rozszerzenia do wyjątkowo ładnych, ale trudno dostępnych planszówek francuskich wydawnictw.

Od niedawna w Polsce zaczął ukazywać się również “Kurier Planszowy” (tylko trzy numery – i redakcja już zapowiedziała, że zakończyła swoją działalność), ale tam również możecie trafić na parę dodatków – np. karty do bardzo popularnej Kolejki, Celestii, Munchkina, niQczemnych szalenych naukowców, Teomachii, Pingwinów z Madagaskaru i Timeline Polska.

Innym rozwiązaniem jest zapolowanie na stare numery “Świata Gier Planszowych”, który oferował całkiem sporo ciekawych rozszerzeń, w tym do Stanu 51., Munchkina, czy Basilica, ale niestety nie jest już dłużej wydawany.

Strony sklepów i wydawnictw

Wreszcie najprostsze rozwiązanie – a przynajmniej teoretycznie – to odwiedzanie stron wydawców i sprawdzanie, czy nie mają przypadkiem promosów w swojej ofercie. O ile czasami zamówienie oraz znalezienie rozszerzeń nie dostarcza żadnych trudności (np. możecie zakupić chyba wszystkie możliwe add-onsy do “Robinsona Crusoe”, wchodząc po prostu na stronę Portal Games – zajrzyjcie do działu mini dodatki), to już w przypadku zagranicznych sklepów znowu musimy liczyć się z czasami śmiesznie wielkimi kosztami wysyłek.

(Niestety, niektóre wydawnictwa bardzo też starają się, aby ich sklepy były maksymalnie nieprzyjazne i utrudniały znalezienie czegokolwiek. Znalezienie dodatkowej karty do “Seasons” wymagało ode mnie przeklikania się przez całą francuskojęzyczną stronę, by w końcu trafić na świetnie zakamuflowaną zakładkę – wrzucam link, gdyby kogoś to interesowało).

Całkiem czytelnie ofertę promosów prezentują polskie sklepy, takie jak Planszostrefa, mająca na promosy osobny dział oraz Mepel, chociaż tutaj promo znajdziemy razem z innymi dodatkami do gier. Trochę mini-rozszerzeń znajdziemy także na Planszomanii, ale tu już musimy się przeklikać, albo skorzystać z wyszukiwarki, bo wszystkie promo są wrzucone do oferty sklepu po prostu po kategorii gry. Podobna sytuacja ma miejsce z Rebelem, gdzie musimy wiedzieć dokładnie czego szukamy, to może nam się poszczęści, ale promosom nie poświęcono osobnego działu.

(Znacie albo reprezentujecie inne sklepy, które mogą pochwalić się dużą ofertą mini-rozszerzeń? – dajcie znać a dodam informację do powyższej listy).

Serwisy aukcyjne

Wreszcie ostatnie rozwiązanie to po prostu sprawdzanie ofert przez Amazon, eBay, Allegro czy opisywanego już kiedyś przeze mnie i-szopa. Przy odrobinie szczęścia traficie na kogoś, kto nie podziela Waszej pasji kolekcjonowania i chętnie pozbędzie się dodatków za rozsądną cenę.

I to by było na tyle. Piszcie śmiało w komentarzach, jeśli znacie inne źródła. A tymczasem idę podziwiać moje zbiory! My preciousss…