Brygada kryzys

0
346
Rate this post

Zespół powstał w 1981 roku w Warszawie założony przez Tomasza Lipińskiego i Roberta Brylewskiego i stał się najważniejszym zespołem rockowego podziemia mającym ogromny wpływ na następne generacje wykonawców muzyki alternatywnej.
Debiutowali na jesieni 1981 roku występując po nieznanym wtedy jeszcze szerokiej publiczności zespole Republika. Bez wiedzy muzyków koncert został zarejestrowany i jeszcze w tym samym roku wydany w Anglii. Płyta ta, (chociaż jakościowo nienajlepsza) wkrótce stałą się białym krukiem na rodzimym rynku muzycznym. Jeszcze tego samego roku zespół wystąpił z kilkoma dużymi koncertami między innymi odbył trasę koncertową po kraju z angielską grupą TV21, następnie wyjechał z koncertami do Jugosławii i dostał propozycje od firmy Jugoton nagrania płyty, ale projekt nie został zrealizowany ze względu na stan wojenny w Polsce. Odwołano także ich koncerty w Holandii.
W 1982 roku Brygada nagrała materiał na swój debiutancki album pt. BRYGADA KRYZYS, który z powodu wyglądu okładki nazywany był Czarną Brygadą i który stał się wkrótce legendarny nie tylko z powodów artystycznych i zaangażowanych tekstów, ale i dlatego, że do sklepów trafiła tylko część nakładu (reszta została zniszczona przez cenzurę).
Zespół dużo koncertował, ale gdy nie zgodził się na skrócenie nazwy na Brygada K. czego chciała organizująca koncerty rock Estrada ( zerwany kontrakt) zespół zaczął być bojkotowany zarówno przez media jak i organizatorów koncertów. Zespół przestał istnieć.
Reaktywowany był potem jeszcze dwukrotnie: w 1991 roku ( do 1994) i w 2003.
Albumy:
1. BRYGADA KRYZYS ? 1982 (koncert wydany w Anglii)
2. BRYGADA KRYZYS ? 1982 (Czarna Brygada)
3. BRYGADA KRYZYS ? 1991 (zmieniona wersja Czarnej Brygady)
4. COSMOPOLIS ? 1992
5. JAROCIN ?93 ? 1993
6. LIVE IN REMONT? 93 ? 1996
7. LIVE ? 1999.

Poprzedni artykułGdzie cikwiaty
Następny artykułGEISHA GONER
Marcin Adamczyk
Jestem Marcin i od zawsze interesuję się grami komputerowymi, komputerami oraz nowymi technologiami. Tutaj na portalu od kilku lat piszę recenzje, poradniki oraz różne ciekawe artykuły związane z rozrywką.