Breakout

0
432
Rate this post

Breakout po angielsku znaczy Wyłamanie i nazwa jest adekwatna do tego, co zespół prezentował w swojej działalności. Muzykom udało się ?wyłamać? z konwencji big-beatu i wznieść na wyżyny sztuki blues-rockowej.
Zespół powstał w Rzeszowie w 1968 roku z inicjatywy Franciszka Walickiego na podwalinach innego zespołu o podobnie brzmiącej nazwie Blackout. Ze składu poprzedniej formacji do nowej weszli: Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Józef Hajdysz, Krzysztof Dłutowski i Janusz Zieliński. Breakout zadebiutował w warszawskiej Musicoramie a wkrótce potem wyjechał na występy w klubach krajów Beneluksu. Na początku zespół wykonywał nie tylko swoje autorskie piosenki (przeważnie Tadeusza Nalepy), ale i Blackoutu a nawet własne wersje przebojów takich wykonawców jak Vanilla Fdge i Ike And Tina Turner. Następne wyjazdy do Holandii i Berlina Zachodniego i tam dawane koncerty pozwoliły na wyrobienie sobie swojego własnego stylu zainspirowanego najlepszymi wzorami z zachodu. Breakout często zmieniał skład i przewinęła się przez niego (albo krótko współpracowała) duża liczba wspaniałych muzyków ( Włodzimierz Nahorny, Józef Skrzek, Tadeusz Trzciński, Jan Borysewicz, Ireneusz Dudek i wielu innych).
Ostatnie koncerty Breakout zagrał w 1981 roku; potem jeszcze występował tylko na imprezach okolicznościowych, aby w roku następnym przestać istnieć.
Breakout nagrał w sumie dwanaście albumów:
1. NA DRUGIM BRZEGU TĘCZY ? 1969
2. 70 A ? 1970
3. BLUES ? 1971
4. MIRA ? 1971
5. KARATE ? 1972
6. OGIEŃ ? 1973
7. KAMIENIE ? 1974
8. NOL ? 1976
9. ZOL ? 1979
10. ŻAGIEL ZIEMI ? 1980
11. JESTEŚ W PIEKLE ? 1994
12. BALLADY – 1995

Poprzedni artykułSir Guy Gisborne
Następny artykułDwa drzewa
Marcin Adamczyk
Jestem Marcin i od zawsze interesuję się grami komputerowymi, komputerami oraz nowymi technologiami. Tutaj na portalu od kilku lat piszę recenzje, poradniki oraz różne ciekawe artykuły związane z rozrywką.