Gothic to najlepsza gra wszech czasów, co do której zawsze będę odczuwał silną nostalgię. Jest to tytuł o niepowtarzalnym klimacie, który wynika ze świetnie wykreowanego świata oraz postaci. Na każdym kroku możemy dostać po pysku, paść ofiarą rabunku albo jakiegoś przekrętu, ale to tylko jeśli mamy wystarczająco dużo szczęścia, ponieważ najbardziej powszechnym zagrożeniem w Górniczej Dolinie jest po prostu śmierć. Najważniejsze w tym wszystkim, to nie zapominać, że opuszczenie tego miejsca jest fizycznie niewykonalne… No, to znaczy można się znaleźć po drugiej stronie magicznej bariery otaczającej kolonię, ale tylko w postaci drobnych kawałeczków. Teraz już chyba rozumiesz, dlaczego wielu ludzi pokochało to miejsce i uważa zwiedzanie Górniczej Doliny za czystą przyjemność, wracając do ponownej rozgrywki w Gothica, nawet po wielu latach przerwy. Nie? To jakiś z ciebie dziwak…
Polecam świetną produkcję arhn.eu wyjaśniającą kulisy powstawania legendarnej gry:
Ja natomiast chciałem podzielić się moim subiektywnym odczuciem. Opinią, która zrodziła się we mnie wraz z upływem kolejnych godzin, spędzonych przed ekranem telewizora, podczas których przemierzałem Novigrad, Velen i Skellige: Wiedźmin 3 to nowy Gothic – licząc od daty wydania w Polsce (28 marca 2002) musiało upłynąć 14 lat (dopiero teraz zacząłem grać w przygody wiedźmina), abym mógł z czystym sumieniem powiedzieć tak o jakiejś grze.
Nie czytałem sagi książek pana Andrzeja Sapkowskiego, poza jednym tomem „Ostatnie życzenie”. Nie grałem w pierwszą ani drugą część gier o wiedźminie, jako że do grania w aktualne tytuły służy mi konsola PS4, więc mogłem zacząć przygodę jedynie od Dzikiego Gonu. Skoro zyskałem już w twoich oczach status eksperta, mogę przejść do rzeczy i wyjaśnić dlaczego uważam grę Wiedźmin 3, za pierwszą od kilkunastu lat produkcję tak dobrą jak Gothic:
Tego się nie da wyjaśnić.
Po prostu po raz pierwszy od wielu, wielu lat, poczułem się całkowicie pochłonięty przez jedną grę. Wszystko za sprawą świetnej rozgrywki i niepowtarzalnego klimatu, który jest budowany przez: świetną ścieżkę dźwiękową, niesamowity świat wypełniony barwnymi postaciami, dobrze napisane dialogi, dobrą fabułę, zaskakująco ciekawe i wciągające zadania poboczne, możliwość podejmowania wyborów, dobrze zrealizowany system walki i satysfakcjonujący system rozwoju postaci. Jakby tego było mało, mamy pełną swobodę w prowadzeniu rozgrywki, tzn. idziemy gdziekolwiek chcemy, wykonując akurat te zadania, na które nam przyjdzie ochota.
Tak, wiem że wiedźmińska trylogia studia CD Projekt RED, to nie jedyna gra, która zawiera powyższe elementy, ale to właśnie ta produkcja spowodowała u mnie wyjątkowo pozytywne odczucia, nie inna.
Jeśli nie miałeś jeszcze okazji zagrać w Wiedźmin 3: Dziki Gon, to z czystym sumieniem polecam ci nadrobienie zaległości. Natomiast jeżeli miałeś już tą przyjemność, pozostaje mi jedynie zapytać:
Jesteś gotów przyjąć ostatnie zadanie?