Bitwa o Tortugę to gra logiczna dla dwóch osób, skierowana do graczy w wieku od 7 do 107 lat, a czas rozgrywki nie powinien przekroczyć 15 minut.

U wybrzeży pirackiej wyspy trwa zaciekła bitwa. Hiszpańska flota po raz kolejny próbuje wydrzeć Tortugę z rąk piratów. Zostań kapitanem wybranej floty i stocz bitwę! Stawką jest osnuta złą sławą piracka wyspa Tortuga!

Krótka historia

Bitwa o Tortugę wydana została w Polsce na podstawie japońskiej gry NanahoshiRozgrywka jest dokładnie taka sama jak w oryginalne, jednak oprawa graficzna zupełnie różna. Zobaczcie sami jak wygląda pierwowzór:

Nanahoshi, BGG

Wydawnictwo Fox Games zastąpiło liść koniczyny morzem, a żółte i czerwone biedronki piracką oraz hiszpańską flotą. Osobiście zdecydowanie bardziej podoba mi się Bitwa o Tortugę niż japoński oryginał. Wszyscy na pokład!

Zawartość pudełka

Opakowanie wykonano naprawdę solidnie. Pudełko jest w standardowych dla wydawnictwa wymiarach i sztywne, dzięki czemu nasz mocno eksploatowany egzemplarz wygląda nadal całkiem nieźle. Ilustracje na planszy czy opakowaniu są rewelacyjne, a dla ich autora należą się gromkie brawa.

Bitwa o Tortugę – zawartość opakowania

W środku znajdziemy:

 • planszę
 • zestaw 12 drewnianych płytek i 24 naklejek
 • instrukcję

Po rozpakowaniu naszego egzemplarza pierwszą czynnością jest nałożenie 24 naklejek na drewniane piony – na jednej stronie dowolny statek, a na odwrocie morską fakturę. O ile opakowanie, plansza i drewniane płytki są trwałe to naklejki niestety pozostawiają wiele do życzenia. Po kilkudziesięciu rozgrywkach widoczne są ślady emocjonujących potyczek o Tortugę i choć na razie nie jest to problem, który przeszkadzał by w rozgrywce – co będzie gdy liczba bitew się podwoi?

Bitwa o Tortugę – naklejki

Rozgrywka

Autorzy gry, czyli panowie Madoka Kitao i Hiroki Kaneko potrafili stworzyć dobry, logiczny i regrywalny tytuł przy użyciu 12 płytek i planszy. Czapki z głów!

Celem gry jest pokonanie floty przeciwnika. Bitwę wygrywa gracz, który jako pierwszy zatopi okręty przeciwnika o łącznej wartości 7 lub więcej punktów.

Opis pionków (okrętów)

Zarówno flota hiszpańska, jak i piracka składa się z:

 • dwóch okrętów jednomasztowych o wartości 1 punktu
 • dwóch okrętów dwumasztowych o wartości 2 punktów
 • dwóch okrętów trzymasztowych o wartości 3 punktów

Każdy okręt ma trzy podstawowe cechy:

 • kolor – określa przynależność do floty hiszpańskiej lub pirackiej
 • wartość punktową
 • możliwy kierunek ruchu

Okręty poruszają się wyłącznie w kierunku wskazywanym przez kropki znajdujące się na naklejkach.

Bitwa o Tortugę – początek rozgrywki

Przebieg rozgrywki

Przed rozpoczęciem rozgrywki gracze ustalają, którymi flotami (czarną – piracką lub czerwoną – hiszpańską) będą dowodzili. Wszystkie drewniany pionki powinny zostać losowo umieszczone na polach planszy rewersem (naklejką morza) do góry.

W swojej turze gracz musi wykonać jedną z trzech możliwych akcji:

 • Wypatrywanie nowych okrętów – gracz wybiera dowolny pionek w morskimi falami na górze i odwraca go na drugą stronę. Odkryty okręt pozostaje na tym samym polu, ale można go ułożyć w dowolnym kierunku.
 • Manewr przemieszczania okrętu swojej floty – gracz przemieszcza jeden ze swoich okrętów o jedno pole w kierunku wskazywanym przez kropki. Statek może wpłynąć na puste pole, drewniany klocek z falami morskimi lub pokonać wrogą jednostkę.
 • Manewr zwrotu okrętem swojej floty – gracz może obrócić swój statek o 90 stopni w prawo lub w lewo.

Wpłynięcie na pole zajmowane przez wrogi statek oznacza atak i pokonanie okrętu przeciwnika. Zwycięzca zabiera z planszy pionek pokonanej jednostki zdobywając tyle punktów ile widnieje na naklejce.

Gra kończy się w momencie, gdy któryś z gracz zatopi okręty przeciwnika na łączną wartość 7 punktów.

Podczas rozgrywki może zdarzyć się szczególny przypadek, gdy odkrytych zostanie 6 okrętów jednego koloru i jednocześnie nie będzie odkryty żaden statek przeciwnika. Wygrywa wtedy gracz, którego flota dominuje na planszy.

Wariant zaawansowany, czyli zamień bitwę na wojnę

W wariancie zaawansowany rozgrywa się kilka rund, a pod koniec każdej rundy zwycięski gracz otrzymuje tyle punktów ile wynosiła różnica między nim, a przeciwnikiem.

Ten tryb rozgrywki pozwala nam wyeliminować uciążliwą momentami losowość, która sprawia, że ze względu na niekorzystne położenie naszych okrętów jesteśmy na straconej pozycji.

Bitwa o Tortugę – plansza z pionkami

Podsumowanie

Bitwa o Tortugę jest szybką grą przeznaczoną dla dwóch osób o charakterze strategiczno-logicznym i poziomie skomplikowania gdzieś pomiędzy warcabami, a szachami. Rozgrywka jest przyjemna i odpowiednia dla osób w każdym wieku. Bitwa o Tortugę to pozycja, do której zawsze chętnie wracamy w ramach przerywnika od cięższych i bardziej zaawansowanych tytułów.

PLUSY – dobrej jakości opakowanie i plansza, drewniane płytki – świetnie napisana instrukcja – odpowiednia w każdym wieku – szybka, płynna rozgrywka

– proste zasady dające sporo możliwości ruchu i kombinacji

MINUSY – słabej jakości naklejki
– momentami zbyt duża losowość