Pierwszy laptop dla dziecka, jaki wybrać?

0
142
Rate this post

Czy chcemy tego, czy nie, komputery opanowały nasze życia i bez nich ciężko o normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Z tego powodu już od pierwszych lat szkolnych dziecko powinno mieć kontakt z tą technologią. Dzisiaj zajmiemy się wyborem odpowiedniego komputera przenośnego dla naszej pociechy.

Po pierwsze: cena

Pierwszy komputer jest swego rodzaju poligonem doświadczalnym dla dziecka, będzie ono uczyć się na nim podstawowych funkcji urządzenia, poznawać różne programy. Dzieci w młodym wieku nie mają jeszcze wyrobionej ani odpowiednich zdolności manualnych, ani umiejętności dbania o sprzęt. Nie powinniśmy więc kupować drogiego laptopa. Tutaj im tańszy, tym lepszy. Wówczas, gdy ulegnie on uszkodzeniu, nie będzie takiej straty. A dziecko, gdy tylko nauczy się obsługi i należytego szanowania komputera, będzie można mu kupić lepszy.

Tanie laptopy: Acer czy Lenovo?

Wśród tanich laptopów prym wiodą 3 marki, Acer, Lenovo i HP. Do najtańszych laptopów należałoby z pewnością zaliczyć można firmę ACER. Układy tej firmy charakteryzują się przede całkiem niezłymi parametrami i ceną – wszystko to jednak kosztem materiałów. Dla przykładu

Podstawowe parametry

W przeciwieństwie do laptopów do gier, w przypadku laptopa dla ucznia nie są aż tak ważna konfiguracja sprzętowa. Tutaj zwrócić należałoby uwagę raczej na cechy fizyczne komputera. Jeśli komputer będzie używany w różnych miejscach, powinien on być niewielkich rozmiarów i cechować się niewielką wagą. Dlatego też lepiej zrezygnować z większych ekranów: 15 cali będzie wielkością odpowiednią, co pozwoli uzyskać wagę w okolicach 2 kilogramów. Natomiast bez trudu znajdziemy o wiele mniejsze urządzenia.

Na granicy netbooka

Na rynku spotkamy się również z urządzeniami o wiele mniejszymi z ekranami o wielkości 11 czy 13 cali. Jeśli więc dziecko będzie często zabierało urządzenie z sobą, to najlepiej, gdyby nie dźwigało ze sobą zbędnych kilogramów. Mały laptop pozwoli efektywnie pracować z różnymi aplikacjami, oglądać multimedia czy przeglądać internet. Przykładem takiego urządzenia jest choćby seria laptopów Acer TraveMate. Za niewielkie pieniądze zyskujemy mały acz funkcjonalny laptop, który nie nadwyręży naszego budżetu ani kręgosłupa naszej pociechy.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Kupno samego laptopa to nie wszystko. Dzieci w internecie są bardzo narażone na rozmaite ataki lub na spotkanie z treściami niepożądanymi. Dlatego pierwszą rzeczą po zakupieniu powinno być zapewnienie dziecku należytej ochrony. Choć darmowe programy antywirusowe nie są obecnie takie złe, to jednak nie chronią nas w 100%. Warto więc pomyśleć o jakimś komercyjnym pakiecie antywirusowym. Drugą rzeczą, jaką warto gruntownie przemyśleć, jest kontrola rodzicielska. To jednak temat na oddzielny artykuł.

Ciekawą opcją oferowaną przez sklepy z elektroniką jest możliwość wykupienia przedłużonej gwarancji oraz ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków. W przypadku, gdy to dziecko będzie użytkownikiem sprzętu takie ubezpieczenie wydaje się być bardzo sensowną możliwością.