Najbardziej wartościowe gry

0
95
Rate this post

Gdy w 1977 roku sonda Voyager 1 udawała się jako pierwsza w podróż, która miała skończyć się wyjściem poza Układ Słoneczny, przewodniczący komisji astrofizyk Carl Sagan zaapelował o stworzenie „Złotego Nagrania”. Na pojedynczej płycie winylowej miało znaleźć się świadectwo o ludzkości, zostawiona tam na wypadek odnalezienia przez kosmiczną cywilizację.

Prócz pozdrowień nagranych w 55 językach, zawarto na niej utwory wybitnych wykonawców – Bacha, Strawinskiego, Mozarta, Beethovena czy Chucka Berry’ego. Zastanówmy się teraz – gdyby w kosmos można było posłać tylko jedna płytę z grą, jaka byśmy wybrali?

Oczywiście poniższa lista jest niezwykle subiektywna, zachęcamy więc do podawania własnych kandydatur w komentarzach. Problematyka poruszana w grach staje się coraz poważniejsza, dlatego możemy znaleźć tytuły wiele mówiące nam o współczesnym świecie. Czy koniecznie będą one najbardziej wartościowe? Zobaczmy.

Shelter

Pierwsza gra na liście nie ma wiele wspólnego z ludzkością. Z prostego powodu, główne role odgrywają w niej bowiem… borsuki. Ale już same zadanie jakie stawia przed nami ten tytuł są jednym z najwięcej mówiącym o społeczeństwie. Jest to bowiem symulator wychowywania młodych, a co za tym idzie troszczenia się o rodzinę, zapewniania im pożywienia, schronienia i możliwości rozwoju.

Zabijanie? Może później, najpierw trzeba pokazać życie.

Blueberry Garden

Jeżeli poprzedni tytuł mówił o macierzyństwie, czas opowiedzieć o dzieciństwie. Prosta, niemal rysowana kreską grafiką i sympatyczny bohater przemierzający tytułowy, dwuwymiarowy ogród. To co wyróżnia ten tytuł od reszty „platformerów” to element poznawczy – każdy z przedmiotów można podnieść i postarać się połączyć z innym. Nieśpieszna eksploracja, zabawa, poznawanie i zachwycanie się światem – kto nie wspomina rzewnie tego okresu swojego życia?

Brothers: A Tale of Two Sons

Czas na opowieść o dorastaniu i poświęceniu, a także więzach rodzinnych. Ta wzruszająca historia opowiada o dwóch tytułowych braciach, a kluczem do poznania jej zakończenia będzie współpraca dwóch bohaterów. Nie tylko wymaga od nas kooperacji, ale stara się poznać granice zaufania między krewnymi. Zdecydowanie godna polecenia gra.

The Sims

Kochamy ją czy nienawidzimy, prawda jest okrutna – symulacja wirtualnych ludzików dużo mówi nam o stanie naszego społeczeństwa. Swoista „zabawa w życie” ma swoje reguły, ale ustawienie ich na równi nie z fantastycznym zdobywaniem zamków czy pokonywaniem wrażych armii, ale sukcesem całej egzystencji karze inaczej spojrzeć na jej zawartość. Chyba że kosmici znają kody, wtedy na pewno kupią na co im przyjdzie ochota.

Sid Meier’s Civilization V

Zabawa w tworzenie imperium ustawia wszystkie pozostałe gry w szeregu – tutaj stawka jest najwyższa. Od naszych poczynań będzie zależał los tytułowej cywilizacji, a celem jest zwycięstwo nad rywalami. A wszystko osadzone w (mniej więcej) historycznych realiach, z udziałem prawdziwych postaci i zdarzeń. Jeśli kosmici znajdą tę grę, to będą wiedzieć że lepiej trzymać na nas oko.

This War of Mine

Ostatecznym efektem ekspansji jest konflikt, opiewany w niezliczonych tytułach z dzielnymi wojakami w rolach głównych. Jednak gdy oni z radością sieją kulami na lewo i prawo, wojna ma też drugie oblicze – zniszczone i zrujnowane życia. Gra polskiego studia stara się eksplorować tę mroczniejszą stronę ludzkiej natury, w której przeżycie staje się rywalizacją.

Minecraft

Ale cywilizacja to nie tylko śmierć i zniszczenie – to także kreacja i nauka. Chyba żadna inna gra nie ujawniła tego lepiej od prostego zestawu narzędzi jakim jest Minecraft. Odkrywanie stojącego za nim mechanizmu i realizacja własnych pomysłów stała się niemalże symbolem edukacyjnej roli gier komputerowych. A przy okazji to dobra zabawa.

Shadow of Colossus

Na sam koniec gra, która w swoich zdolnościach łączenia ciekawego gameplayu z interesującymi pytaniami nadal nie może znaleźć sobie równych mimo 9 lat na karku. Historia bohatera, który desperacko stara się uratować księżniczkę polując na tytułowe Kolosy zabierze nas w piękne miejsca i otoczenia, jednocześnie stawiając wyzwania i ucząc nas czegoś o sobie. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich.

A ty? Jakie gry pokazałbyś kosmitom/ludziom którzy nigdy nie mieli kontaktu z elektroniczną rozrywką? I przede wszystkim: czy poszłyby na PS4 czy też na XBox One?