Mechanik Maszyn Rolniczych 2015 – recenzja

0
139
Rate this post

Gry o tematyce rolniczej w ostatnich czasach stały się bardzo popularne. Wszelakie symulatory farmy, wyścigów maszyn rolniczych i temu podobne twory nie zawsze są kojarzone z grami wysokiej jakości. Czy PlayWay stanął na wysokości zadania i Mechanik Maszyn Rolniczych 2015 ma szansę zagrzać miejsce na waszych dyskach?

Zacznijmy od tego, że PlayWay już jakiś czas temu dał nam udanego Car Mechanic Simulator 2014. Ekipa miała już, więc wiedzę na temat tego jak dobry symulator mechanika powinien wyglądać. Mechanik Maszyn Rolniczych 2015 jest podobny do CMS zasadniczą różnicą jest jednak fakt, iż tym razem przyjdzie nam naprawiać nie tylko ciągniki, ale również kombajny.

Schemat naszej pracy opiera się na zapoznaniu z problemem jaki przedstawia kierowca. Najczęściej są to informacje typu „kierowca skarży sie na niepokojące odgłosy w silniku oraz problemy z układem kierowniczym”. Po takiej informacji przechodzimy do sprawdzenia elementów pojazdu, które mogą być powodem usterki. Tu pojawia się też pierwszy problem, jaki zauważyłem podczas rozgrywki. Każdy element maszyny musimy sprawdzić osobno, nie mamy możliwości przeskanować całego pojazdu za jednym zamachem. Powoduje to, że zanim znajdziemy usterkę minie trochę czasu. Z drugiej strony, MMR2015 jest symulatorem, a właśnie na takim poszukiwaniu polega praca mechanika. Gdy już odkryjemy wszystkie elementy, które wymagają naprawy lub wymiany będziemy musieli rozkręcić elementy ciągnika. Tu pojawia się pewien walor edukacyjny MMR2015 – wiem, że jestem laikiem w tym temacie, ale dzięki tej grze dowiedziałem się, że żeby wyjąć skrzynię biegów trzeba rozkręcić niemal cały pojazd.

Podczas rozgrywki będziemy musieli cały czas kontrolować nasze finanse i pilnować aby kwota jaką poświęcimy na naprawę lub zakup części zmieściły się w cenie jaką powinna mieć usługa którą wykonujemy. Przyznam jednak, że MMR2015 nie jest tak do końca symulatorem… Czego byśmy nie zrobili – nie ma szans żebyśmy mogli okantować klienta wciskając mu stare części za cenę nowych.
Gdy już dokonamy napraw i wszystko zacznie działać jak należy będziemy musieli przeprowadzić jazdę testową. Mamy do tego przeznaczony specjalny tor, na którym sprawdzimy zawieszenie, moc silnika, działanie hamulców oraz układu kierowniczego. Tu również pojawia się drugi minus do którego muszę się przyczepić – nie zawsze jazda testowa z mojego punktu widzenia jest niezbędna, jednak misja wymusza na nas ten test. O ile pierwsze dziesięć przejazdów było zabawne o tyle przy czterdziestym już niespecjalnie miałem na to ochotę. Należy jednak pamiętać – MMR2015 to symulator – najwidoczniej każdy mechanik po naprawie urządza sobie rajd dookoła stodoły gdy już skończy wymieniać kierownicę…Gdy już wykonamy pierwsze dwadzieścia pięć przejazdów odblokujemy tryb ciągły, gdzie będziemy mieli do dyspozycji nowe warsztaty. Tryb ciągły od trybu kariery różni się jedynie tym, że misje nigdy się nie kończą, a nasze fundusze po jakimś czasie są niemal nieograniczone.
Graficznie Mechanik Maszyn Rolniczych 2015 nie różni się zbytnio od tego co widzieliśmy w Car Mechanic Simulator 2014. Efekty graficzne może czterech liter nie urywają, ale potrafią cieszyć oko i są bardzo przyjemne. Podobnie jest z oprawą muzyczną i odgłosami jakie wydają silniki. W tych dwóch aspektach nie ma się do czego przyczepić.
Muszę przyznać, że gdy będąc jeszcze dzieckiem grałem w Gearhead Garage bawiłem się wyśmienicie. CMS2014 mi o tym przypomniał, a Mechanik Maszyn Rolniczych 2015 doskonale wpasuje się w gusta każdego, kto fascynuje się maszynami rolniczymi. Gra ma kilka niedociągnięć jak konieczność korzystania z jazd testowych, ale to niewielki minus dla każdego kto ma ochotę zabawić się w mechanika. Jedyną rzeczą, której tak naprawdę mi zabrakło to jakaś forma trybu dla dwóch graczy. Jestem pewien, że naprawa pojazdu na czas dla dwóch lub więcej graczy zdecydowanie wydłużyłaby życie tego tytułu. To taka sugestia do kolejnych produktów PlayWay. Werdykt jest, więc prosty – chcesz być mechanikiem i ciekawi cię budowa kombajnu? Mechanik Maszyn Rolniczych 2015 to strzał w dziesiątkę!