Jestem graczem – konsola czy laptop do 2500 zł?

0
157
Rate this post

Wybór pomiędzy laptopem do gier, a konsolą jest bardzo trudny. Wszystko zależy od naszych wymagań oraz budżetu, którym dysponujemy na ten cel. Co powinniśmy wybrać?

Nie ma idealnego wyboru jaka platforma jest lepsza do grania. Zarówno konsole jak i laptopy mają bowiem w tym kontekście swoje wady i zalety, a wybór odpowiedniego sprzętu zależy tak naprawdę od naszych indywidualnych potrzeb. Postaramy się przybliżyć największe różnice pomiędzy nimi.

Cena: konsola – laptop 1:1

Nowa konsola pozwoli nam na uruchomienie wszystkich zaawansowanych gier. Jeśli zależy nam tylko i wyłącznie na graniu, w porównaniu zakupu: laptop do 2500 zł kontra konsola do 2500 zł, dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest opcja numer dwa (tutaj też najdziecie fajny artykuł, http://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-jak-wybrac-laptop-do-2500-zl.bhtml). Musimy wziąć jednak pod uwagę, że kupując komputer możemy za jego pomocą w tej samej cenie wykonywać także inne czynności niekoniecznie związane z graniem. Werdykt? 1:1.

Wygoda: konsola – laptop 1:2

Zakładamy, że jeśli jesteś graczem liczy się też dla Ciebie wygoda. Konsola jest na tyle mała, że możesz ją postawić na półce pod telewizorem, a dzięki temu jedyna jej część, która będzie widoczna to bezprzewodowe pady. Ich zasięg jest jednak ograniczony. Laptop również nie zajmie dużo miejsca, a do tego ma jeszcze jeden wielki atut: możesz go używać zarówno u siebie w domu, jak i w każdym innym miejscu (wyjazd, środki lokomocji, hotel). Pod tym aspektem mobilność laptopa daje mu w tej kategorii zdecydowaną wygraną.

Wrażenia estetyczne: konsola – laptop 2:2

Oprawa tej samej gry na komputerze i konsoli może różnić się jakością obrazu – na korzyść konsoli. Producenci gier tworząc je biorą pod uwagę głównie możliwości konsol, w związku z czym starają się w swoich nowym produkcjach wykorzystać wszystkie ich możliwości do ostatniej kropli. Te same gry na PC-tach, nawet tych z silniejszą kartą graficzną, nie muszą już wyglądać tak dobrze. Dla gracza może to być znaczący argument przemawiający za konsolą.

Możliwość zmiany komponentów: konsola – laptop 2:3

Największa różnica pomiędzy laptopem do gier, a konsolą to możliwość wymiany pojedynczych komponentów, a raczej brak tej możliwości w przypadku konsol. W tym znaczeniu konsola jest sprzętem zamkniętym, w którym nie możemy wymienić karty graficznej, zwiększyć pamięci RAM czy wymienić procesora. Laptopy z kolei nam takie możliwości dają. W momencie kiedy wymagania najnowszych gier przewyższają naszą konfigurację sprzętową, zawsze możemy jakiś jego element wymienić, bez konieczności kupowania nowego komputera.

Wymagane dodatki: konsola – laptop 3:3

Kupując konsolę w dobrym zestawie oprócz samych padów, otrzymujemy często dodatkowe gadżety, takie jak na przykład kontrolery ruchu. W przypadku komputera w tej samej cenie będziemy zmuszeni do grania na klawiaturze lub wydania dodatkowej gotówki na pady. Jeśli chcielibyśmy zainwestować również w kontrolery ruchu wydatki na te sprzęty mogą w przypadku laptopa do 2500 zł wykroczyć daleko poza nasz budżet. Jeśli kupujemy sprzęt wyłącznie do grania w tym pojedynku zwycięża konsola.

W naszym pojedynku padł sprawiedliwy remis, który potwierdza naszą tezę postawioną na początku materiału. Wybór pomiędzy zakupem konsoli, a laptopem od gier jest niezwykle trudny i o przechyleniu szali zwycięstwa na którąkolwiek ze stron mogą przesądzić detale.