Gry komputerowe w wielu rodzicach wywołują negatywne skojarzenia – przemoc, brutalna walka i długie godziny przed ekranem komputera nie są z pewnością wymarzoną dla dziecka rozrywką. Jednak gry wcale nie muszą mieć jedynie negatywnego wpływu na nasze pociechy. Wystarczy odpowiedni dobór gier oraz dozór rodzicielski, aby dzieci mogły odczuć pozytywne skutki tej formy spędzania czasu.

Aby gra na komputerze była dla dziecka bezpieczną rozrywką konieczny jest przede wszystkim odpowiedni dobór gry do wieku. Niezależnie od tego, czy nasza pociecha w wieku szkolnym chce sama decydować o tym, jakie gry zostaną zainstalowane na komputerze, rodzice powinni dodatkowo sprawdzać na czym opiera się fabuła. Możemy wybrać dla dzieci gry zupełnie pozbawione przemocy np. opierające się na zmaganiach piłkarskich jak np. Fifa 17, która z pewnością zachwyci wszystkich chłopców

Nie taki diabeł straszny

Gry komputerowe mogą mieć pozytywny wpływ na dzieci. Przede wszystkim gra uczy wielozadaniowości, ponieważ w trakcie realizowania konkretnych misji czy sportowej potyczki, gracz musi mieć na uwadze wiele zmiennych. Ponadto dzięki grom rozwijają się umiejętności logicznego myślenia, ponieważ gra wymaga analizy związku przyczynowo skutkowego. Dodatkowo gra wspomaga również koordynację wzrokowo-ruchową, która jest nieodłącznym elementem efektywnej nauki.

Kolejnym aspektem, który może przemawiać na korzyść gier, jest możliwość nauki języka obcego. Gra może być zainstalowana w anglojęzycznej wersji, dlatego nasza pociecha będzie się oswajać ze słownictwem oraz obcą wymową.

Obok gier typowo rozrywkowych warto postawić na gry edukacyjne. Oferują one znacznie ciekawszą narrację niż podręczniki szkolne oraz typowe metody nauki. Zapamiętywanie poprzez zabawę z pewnością będzie nie tylko efektywniejsze, ale również znacznie przyjemniejsze dla dziecka.

Więcej informacji o wpływie gier na nasze dziecko możemy znaleźć na stronie http://www.wiecjestem.us.edu.pl/gry-komputerowe-uzaleznienie-czy-szansa-na-rozwoj