Uncharted 3: Oszustwo Drake’a

0
148
Rate this post

Uncharted 3 to gra, która miała bardzo trudne zadanie do zrealizowania, już na samym starcie. Pierwsze z nich to dorównanie poziomem do drugiej części, a drugiego – kolejne podniesienie poprzeczki.

Na początku dowiadujemy się, jakie tym razem mamy zadanie do wykonania. Za cel obieramy miasto Ubar, którego odnalezienie wcale nie będzie proste. Ułatwić zadanie ma specjalny wynalazek sir Francisa Drake, który wiele lat temu odkrył tajemnice zaginionego miasta, ale nie chciał, aby ktokolwiek dowiedział się o nim czegoś więcej. W swojej podróży Nathan odwiedza liczne kraje i spotyka większość postaci znanych z poprzednich odsłon gry.

Choć historia na pierwszy rzut oka przypomina kolejną część przygód Indiany Jonesa, to w rzeczywistości jest o wiele lepsza. Gra zasługuje pod tym względem na najwyższe słowa uznania, bo przypomina świetną produkcję filmową i to pod wieloma względami.

 

Na pierwszy ogień idzie grafika, która jest absolutnie najwyższą półką dostępną na PS3. Widok znajdujących się w oddali miast, ukryte lokacje, animacje postaci i wszystko inne stoi na najwyższym poziomie wykonania. Płynność ruchów i wykorzystanie ich w dynamicznych scenach akcji robi fenomenalne wrażenie.

Kolejna kwestia do doskonałe zrównoważenie wszelkich elementów rozgrywki. Mamy tutaj do czynienia z zagadkami logicznymi, wątkami przygodowymi, pokonywanie rozmaitych przeszkód oraz dwa rodzaje walki: ostrzał z wykorzystaniem systemu osłon, bądź tradycyjne bijatyki. Nie można powiedzieć, że czegoś jest tutaj za dużo.

Ukończenie kampanii dla pojedynczego gracza wiąże się z około 8-10 godzinami zabawy. Po jej zakończeniu można spróbować swoich sił w trybie multi. Gra oddaje nam do dyspozycji 6 trybów Versus i 3 tryby Współpracy. Na początku musimy stworzyć własną postać, którą wybieramy spośród bohaterów dostępnych na różnych etapach głównego wątku fabularnego. Następnie ją ubieramy i określamy jej niezbędne atrybuty. Podczas samej gry możemy rozwijać swoją postać, zdobywać nową broń, czy to poprzez zbieranie, czy przez zakupy, zdobywać medale, itd. Naprawdę możliwości jest sporo. Najbardziej godny uwagi jest tryb przygody. Uczestniczymy w nim w historii znanej z kampanii dla pojedynczego gracze, ale pomagają nam inni gracze. Umiejętność współpracy jest tutaj niezbędna, a jej brak uniemożliwia jakiekolwiek powodzenie wykonania misji. Warto jeszcze dodać, że pojedynki w trybie Versus toczą się na 11 wielopoziomowych mapach.

Uncharted 3 to także dość trudna gra. Ilość zadań do wykonania, a także ich różnorodność wymaga świetnego opanowania sterowania. O ile w trybie single nasze braki nadrobimy powtarzaniem niektórych misji, o tyle walka online nie wybaczy błędów, a każdy bardziej doświadczony gracz da nam odczuć, że musimy się jeszcze wiele nauczyć.

Na uwagę zasługuje również dubbing. Kwestie mówione robią wrażenie niczym z najlepszych ról filmowych, co w połączeniu z wspominaną już grafiką daje obraz niezapomniany.

Uncharted 3: Oszustwo Drake’a to tytuł, który z pewnością zyska swoje miejsce w historii. Najwyższych lotów scenariusz, grafika, dubbing, akcja i klimat, nie pozwalają praktycznie niczego zarzucić grze. Jest to zdecydowania jedna z najlepszych gier na PS3.