PlayStation Plus – podsumowanie usługi i FAQ

0
132
Rate this post

PlayStation Plus jest płatną usługą, która oferuje dostęp do pewnych dodatkowych funkcji. Wśród nich można wyróżnić automatyczne pobieranie aktualizacji gier i systemu, wcześniejszy dostęp do wersji demonstracyjnyjnych i beta-testów, a także unikalne zniżki na niektóre gry w PS Store. Oczywiście nie można też zapomnieć o Instant Games Collection, czyli zestawie gier „wypożyczanych” abonentom tej usługi. Subskrypcja PS Plus jest też wymagana do grania online na PlayStation 4. Wyjątkiem są gry free-to-play, w które może grać każdy, nawet osoba bez wykupionego abonamentu.

Podsumowując, korzyści z posiadania PS Plus są następujące:
– 3 GB pamięci w chmurze, na zapisy z gier,
– automatyczne pobieranie aktualizacji systemowych i łatek do gier,
– ekskluzywne promocje dla abonentów usługi,
– 6 gier miesięcznie (2 na PS4, 2 na PS3 i 2 na PSV), czyli 72 gry rocznie,
– dostęp do gry online na PlayStation 4.

Poniżej znajdziecie odpowiedzi na często zadawane pytania odnośnie PS Plus.

1. Ile kosztuje PS Plus?

Subskrypcja PlayStation Plus to koszt wynoszący 27 zł za miesiąc, 59 zł za 3 miesiące oraz 195 zł za 12 miesięcy. Są to oficjalne ceny z PS Store, pamiętajcie, że abonament możecie czasem kupić taniej, korzystając z różnych promocji.

2. Czy mogę kupić subskrypcję PS Plus z innego regionu i aktywować na polskim koncie?

Niestety, Sony bardzo rygorystycznie podchodzi do kwestii regionalizacji. Zarówno zakupione doładowania, jak i abonament PS Plus można aktywować tylko w konkretnym regionie.

3. Czy muszę pobrać gry z Plusa, aby nie stracić ich w danym miesiącu?

Nie, wystarczy jedynie „kupić” je w PS Store. Trafią one do listy pobierania i będziecie mogli ściągnąć je kiedy tylko zechcecie.

4. Czy gry przepadną, gdy skończy mi się PS Plus?

Po upływie abonamentu utracisz dostęp do gier z Plusa. Odzyskasz go jednak w momencie, gdy ponownie przedłużysz członkostwo.

5. Jak przetestować PS Plus za darmo?

Jeśli do tej pory nie korzystałeś z abonamentu PS+, to możesz skorzystać z darmowego, dwutygodniowego okresu próbnego. Do jego aktywacji potrzebna będzie karta kredytowa – po aktywacji triala nie zapomnijcie wyłączyć automatycznego przedłużania subskrypcji w opcjach konta.

6. Współdziele konsole z bratem/siostrą/rodzicami/kumplem/psem/kotem. Czy każdy z nas musi wykupić PS Plus na swoim koncie?

Nie, wystarczy wykupić subskrypcję na koncie głównym. Na innych kontach założonych na konsoli będzie można korzystać z plusowych gier oraz dostępu do trybów online na PS4.

7. Kiedy dodawane są nowe gry do PS Plus?

Aktualizacja gier następuje w pierwszą środę każdego miesiąca.

8. Kiedy ogłaszane są nowe gry do PS Plus?

Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Teoretycznie ogłoszenie powinno pojawiać się około tydzień przed comiesięczną zmianą gier, jednak różnie z tym bywa.

9. Czy opłaca się mieć PS Plus?

Cóż, to kwestia gustu, ale pomyślcie sami – 72 gry rocznie za 200 zł to świetna oferta! Do tego dochodzi szereg innych korzyści. Nie powinniście też zapominać o wymogu opłacania abonamentu aby grać online na PS4.

10. Czy mogę korzystać z PS Plus z USA, Azji lub innego regionu?

Tak, ale wymogiem jest założenie nowego profilu na konsoli oraz nowego konta PSN przypisanego do danego regionu. Konieczne będzie też korzystanie z odpowiednich dla danej lokalizacji metod płatności – najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kart prepaid.

11. Jakie gry trafiają do PS Plus?

W PlayStation Plus pojawiają się zarówno gry niezależne (np. Rogue Legacy, Binding of Isaac: Rebirth, The Swapper itd), jak i produkcje AAA (Tomb Raider, Injustice, Uncharted 3). Generalna zasada jest taka, że dana produkcja musi mieć min. 70/100 w serwisie Metacritic. Warto też pamiętać, że PS4 jest stosunkowo nową platformą i gry muszą najpierw na siebie zarobić, dlatego też na tej platformie dominują produkcje indie.