Gry RPG – z czym to się je?

0
245
Rate this post

Moja przygoda z grami RPG (zwanymi też fabularnymi) rozpoczęła się od prostych historyjek opowiadanych przez mojego brata, dzięki którym mogłem wcielić się w wybraną postać – mówiąc, co robi w danej sytuacji. W ten sposób akcja toczyła się dalej…

Czym są gry RPG?

Grę fabularną możemy porównać do snucia opowieści i przedstawienia teatralnego, ponieważ zawiera obydwa te elementy. Jest to interaktywna rozgrywka, przy której używa się wyobraźni. Spośród graczy (przeważnie 3-4) tworzących drużynę wyłania się Mistrza Gry (MG), głównego narratora przedstawiającego tło, wydarzenia, bohaterów niezależnych. Pozostali gracze wcielają się w wybrane przez siebie postacie świata przedstawionego – to oni wymuszają akcję – opowiadają o tym, co robią. Możemy porównać to do opowieści, bowiem rozgrywana jest pewna historia, scenariusz lub całkowicie improwizowana opowiastka.
Przypomina to przedstawienie teatralne ze względu na to, że każdy z graczy musi dobrze odegrać postać – sprawia to, że gra jest realna i przyjemna. Zapewne gangster nie będzie przesiadywał w bibliotece w poszukiwaniu informacji, a stary profesor będzie trzymał się z dala od sportów ekstremalnych. Odegranie czynów i zachowań jest pierwszorzędne przy dobrej grze fabularnej.

Oczywiście, nie wszyscy będą chcieli wymyślać co sesję (tak nazywa się wspólna gra) nowe realia, dlatego Mistrzowie Gry mogą posłużyć się pomocą w postaci dostępnych na rynku podręczników. Aktualnie oferta księgarń jest szeroka – każdy znajdzie system odpowiadający swoim zainteresowaniom. Gra może toczyć się w różnych konwencjach: science fiction, fantasy, horroru, post-apokalipsy itd.

Czego potrzeba do gry?

Aby wspomóc rozgrywkę, korzysta się z kart gracza, na których zapisuje się m.in. imiona, cechy, ekwipunek, a każdy eRPeG (z ang. Role Playing Games) posiada indywidualną mechanikę.

W czasie gry (zależnie od MG) będziemy zmuszeni rzucać kostkami (z odpowiednimi modyfikatorami), co zwiększa emocje i pozwala na wykonanie różnorakich testów (czy mamy szczęście w danej sytuacji, czy jesteśmy wystarczająco uzdolnieni, by sprostać jakiemuś zadaniu, czy trafimy przeciwnika itd.)

Jednak największą zaletą gier RPG jest ich prostota! Jadąc pociągiem (albo zawsze wtedy kiedy nam się nudzi) wystarczy znaleźć paru kompanów i rozpocząć fascynującą przygodę: tym razem u podnóża egipskich piramid poszukując złotego posążka, kiedy indziej – w przestrzeni kosmicznej na pokładzie statku, który został wytrącony z kursu i zmierza w kierunku słońca.

Aby przenieść się w ten świat, potrzebujemy tylko wyobraźni i nawet stukot kół pędzącego pociągu (na pewno nie PKP) nie będzie nam przeszkadzał.

Gry komputerowe a gry „na żywo”

Warto wspomnieć o tym, że w dzisiejszym cybernetycznym świecie wiele osób zapomina, czym naprawdę są gry RPG i dla wielu z was zapewne ten termin nasuwa myśl o komputerze. Rozszyfrujmy więc skróty związane z grami, których akcja toczy się na naszym monitorze:

cRPG– są to gry komputerowe o rozbudowanej fabule i mechanice rozwoju postaci
MMORPG – gry online podobne do tych powyżej, z tą różnicą, że bierze w nich udział nawet kilka tysięcy osób jednocześnie – ich postacie możemy spotkać, rozmawiać z nimi, handlować i oczywiście walczyć.

Warto pamiętać o tym rozróżnieniu. Mimo wszystko jestem zdania, że tych tradycyjnych gier fabularnych, toczących się przy spotkaniu w oko w oko, nic nie zastąpi!

Najciekawsze systemy

Na rynku możemy znaleźć kilkadziesiąt systemów, ja przedstawię te najważniejsze. Warto wspomnieć, że do wielu z nich fani przygotowują własne scenariusze, które publikują w internecie. W cudzysłowach znajdziecie słowa wypowiedziane przez bohaterów tych gier tuż przed tym, jak spotkało ich coś paskudnego.

Zew Cthulhu
„Mówię wam: ten potwór nie jest wcale taki straszny…”

RPG w konwencji Horroru na podstawie opowiadań pisarza Howarda Philipsa Lovecrafta. Cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza tych, którzy chcą poczuć zimny pot na plecach.
Można kupić podręcznik specjalne dla Badaczy Tajemnic (graczy) oraz Strażnika Tajemnic (Mistrza Gry).

Dungeons and Dragons
„Rozbijmy tutaj obóz… „

Jeden z najstarszych systemów, wydany w 1974 roku. W świecie fantasy możesz przemierzać 3 różne krainy, a nad wszystkim panuje Mistrz Podziemi. Wydano mnóstwo podręczników z zasadami, mechaniką, bestiariuszami i scenariuszami. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Neuroshima
„Dlaczego ten pies ma 3 głowy…?”

W konwencji postapokaliptycznej dla fanów Mad Maxa! Stworzony przez Polaków, warto.

Cyberpunk 2020
„Mówię wam: ze mną jest 20 niewidzialnych wojowników…”

W klimacie… cyberpunka: dla spragnionych nowych technologii.
8 podręczników po Polsku w przystępnej cenie.

Dzikie Pola
„Poświeć pochodnią, gdzieś tu stała beczka prochu…”

Pamiętacie Pana Wołodyjowskiego? Dzikie Pola to fascynująca gra fabularna rozgrywana w Polsce szlacheckiej.

Świat Mroku
„Mam złoty miecz na takie wampiry jak wy!”

Odwieczna walka ze złem w klimacie horroru. Dla tych, którzy lubią zabijać wilkołaki i inne potwory.

Warhammer Fantasty Role Play
„Trochę za duży jak na goblina…”

Możesz mieć grę komputerową, bitewniaka no i oczywiście RPGa!
Bogaty świat fantasy dla graczy spragnionych przygód!