Ken Kutaragi, który jest uznawany za ojca większości konsol PlayStation prawdopodobnie sam nie spodziewał się, że o jego cudownych dzieciach będą krążyć legendy. Dziś miliony osób na świecie nie wyobrażają sobie życia bez konsoli od Sony i nawet w dorosłym życiu na jej rzecz rezygnują z wieczornych adoracji swoich współpartnerów. Żeby nie było – nie podajemy żadnej ściemy. Oto 10 naprawdę interesujących faktów na temat PlayStation, o których mało kto wie. Poza Kutaragim oczywiście.

 

1. PS został stworzony we współpracy z Nintendo

Pierwsze oryginalne PlayStation to wspólna robota Nintendo i Sony, które miało dostarczyć przede wszystkim czytnik CD-ROM. Firmy ostatecznie się poróżniły i Sony wypięło się na wspólnika i samodzielnie kontynuowało pracę, po roku, czyli w 1994 wydając premierowy egzemplarz.

 

2. W pierwszych reklamach PlayStation znajdowały się ukryte wiadomości

Podczas pierwszej fali reklam, które pojawiły się w amerykańskich mediach, odbiorcy mogli dostrzec mniej i bardziej wyraźne komunikaty. Przeplatając je, firma Sony bardzo sprytnie ukryła w nich datę premiery pierwszej konsoli czy nawet kody do nadchodzących gier.

 

3. PlayStation była pierwszą konsolą, która sprzedała się w ponad 100 milionowym nakładzie

Na taką liczbę sprzedaży konsoli do gier wideo zarówno fani, jak i krytycy reagowali słowami „ale urwał”. Sony sprzedało więcej egzemplarzy niż Xbox, Nintendo i GameCube razem wzięte. Dokładnie 102.429.000.

 

4. Do pierwszego PlayStation było dopuszczonych 2418 gier

Chodzi rzecz jasna o wszelkie oryginalne wersje. Liczba ta znów zdaje się porażać konkurencję, ponieważ jest większa niż liczba gier dostępnych na Nintendo Entertainment System, Super Nintendo i Nintendo 64 łącznie.

 

5. PlayStation miało maskotkę. Prawie…

Oto Polygon Man, który z twarzy przypominać może transformera. Ta głowa o dość niepowabnej fryzurze pojawiła się w materiałach promocyjnych Sony, ale pozbyto się jej towarzystwa w chwili pojawienia się konsoli na rynku. Polygon Man po latach zaszokował wszystkich, pojawiając się w 2012 roku na PlayStation All-Stars Battle Royale.

 

6. PS ma maskotkę w postaci kota, ale tylko za granicą

Toro Inoue lub po prostu Toro to kocia maskotka Sony, znana przede wszystkim w Japonii. Maskotka jest powszechna w różnych produktach firmy, takich jak Sony PlayStation All-Stars i w wersji Vita Street Fighter X Tekken.

 

7. Wygląd PlayStation 2 został zainspirowany starym Atari

Falcon 030 Micro Box to prawdziwy klasyk, jeden z ostatnich cudów firmy Atari. To właśnie jego wygląd był inspiracją do stworzenia prawdopodobnie najbardziej lubianej konsoli od Sony. Żeby nie było, Sony oficjalnie nabyło patent projektowy urządzenia od Atari i w pełni prawnie zwędziło pomysł.

 

8. David Lynch wyreżyserował reklamy PlayStation 2

Lynch to jeden z najbardziej kontrowersyjnych i charakterystycznych amerykańskich reżyserów filmowych. Lubi odwoływać się do ludzkiej podświadomości, marzeń i fobii. Takie też wątki można było odnaleźć w reklamach konsoli PS 2.

 

9. Ekran startowy PlayStation 2 miał ukryty cel

Ekran startowy jest jak wejście do szkoły czy pracy. Po prostu trzeba go przejść. Mało osób, które posiadały konsolę PS 2 zwróciło więc uwagę na fakt, że w im więcej gier grało na swoim PlayStation, tym więcej świecących wież było dodanych do ekranu uruchamiania konsoli, a im dłużej grało, tym większe stawały się te wieże.

10. Konsola PS3 została wykorzystana do badań nad czarną dziurą

Być może trudno w to uwierzyć, ale grupa naukowców z Uniwersytetu Alabama przy użyciu PlayStation 3 stworzyło zdalną konsolę do prowadzenia symulacji wysokiej klasy testów nad obrotową prędkością czarnej dziury oraz przy okazji – grania 15 gier SOCOM jednocześnie.