Spędzasz mnóstwo czasu przed komputerem? Aby zadbać w tym czasie o odpowiednie samopoczucie warto pomyśleć o jakości powietrza, które znajduje się w pokoju. Częste wietrzenie oraz dbałość o jego odpowiednią wilgotność do podstawa.
Jeśli spędzamy w jednym pomieszczeniu sporo czasu warto zadbać w nim o odpowiednie napowietrzenie oraz wilgotność. Powinniśmy pamiętać, że zbyt duża ilość wody w powietrzu nie jest obojętna dla naszego organizmu i może powodować choroby dróg oddechowych i częste bóle głowy. Częste wietrzenie miejsc, w których przebywamy i stosowanie odpowiednich osuszaczy powietrza może być zatem zbawienne dla naszego nastroju.

Co to jest osuszacz powietrza?

Sprzęt ten służy głównie do pozbywania się wilgoci w pomieszczeniach, w których się znajduje. Jest on przydatny szczególnie w pokojach, które pozbawione są naturalnej wentylacji i nie można ich wietrzyć. Osuszacz powietrza umożliwia wyeliminowanie wilgoci, która wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na powstawanie szkodliwej dla naszego organizmu pleśni.

Kiedy mamy problem?

Bezpieczna wilgotność w pomieszczeniach jest ustalona przez polską normę o wdzięcznej nazwie PN-B-03421:1978. Dla ludzi, ale także stanu sprzętów elektronicznych czy chociażby książek, najlepiej jest, aby wilgotność w naszym pokoju plasowała się miedzy 40%, a 60%. Proste mierniki wilgotności powietrza znajdują się w termometrach pokojowych. Poziom wody w powietrzu można także sprawdzić za pomocą profesjonalnych higrometrów, które są dostępne za kilka złotych. Kiedy okaże się, że wskaźniki przekraczają maksymalną ilość, warto interweniować.

Jak wybrać osuszacz powietrza?

Przy wyborze osuszacza powietrza warto sprawdzić przede wszystkim jego wydajność, która wyrażana jest zazwyczaj w litrach na dobę. Jeśli nasz pokój nie jest wielki wystarczy nam sprzęt, który ma możliwość oczyszczenia 10 litrów powietrza na dobę. Im większy jest obszar, w którym będzie działał osuszacz, tym sprzęt o większej wydajności będzie nam potrzebny. Ważna jest także pojemność zbiornika oraz głośność. Nie bez znacznie pozostaje także rodzaj sterowania oraz funkcje dodatkowe. Krótka rozmowa ze sprzedawcą w sklepie może rozwiązać większość z naszych wątpliwości.

Typy osuszaczy

Przy zakupie osuszacza możemy spotkać się z pytaniem, czy zależy nam na modelu kondensacyjnym czy aborpcyjnym. Dobrze, abyśmy już przed wizytą w sklepie wiedzieli czym one się różnią i jak odpowiedzieć na to pytanie. W skrócie, te pierwsze są najbardziej przydatne w pomieszczeniach, w których panuje temperatura pokojowa – do 30 stopni Celsjusza. Osuszacze absorpcyjne wykorzystuje się z kolei w miejscach, gdzie temperatura jest dużo niższa, takich jak piwnice czy strych. Specyfika pracy tych dwóch rodzajów sprzętu jest odmienna.

Osuszacz powietrza to bardzo cenne narzędzie, jeśli nie jesteśmy w stanie w naturalny sposób przewietrzyć pokoju, w którym przebywamy. Warto zainwestować w ten sprzęt dla komfortu pracy i lepszej wydajności oraz żywotności naszej elektroniki. Na pewno będzie się to nam opłacać.