Dawne hity, które dzisiaj odpalisz na swoim telefonie

0
134
Rate this post

(Uwaga! W tym wpisie nie przeczytasz po raz setny o Duke Nukem 3D!)

Moda na retro w świecie graczy przybiera na sile – po wysypie forów o grach ze „starych, dobrych czasów”, reaktywacji czasopism komputerowych wzrosło również zainteresowanie oldschoolowymi tytułami, które można odpalić na telefonie. Klasyka gier to pojęcie bardzo wieloznaczne i dla każdego gracza może obejmować inne tytuły. Postarałem się jednak o wybór najlepszych z kilku kategorii, tak aby zarówno fani strategii, zręcznościówek jak i przodówek byli usatysfakcjonowani.

„Sensible World of Soccer” dokładnie dwadzieścia lat temu stało się hitem nad hity. Niewielu pamięta, iż to właśnie ona rządziła wówczas na growym podwórku piłkarskim, pomimo istnienia już serii „FIFA”. „Sensi” to niesamowita grywalność, szybkość akcji oraz możliwość zagrania piłkarzami, którzy swoje sportowe obuwie już dawno zawiesili na kołku. Muszę Cię jednak ostrzec – produkt legendarnego J. Hare jest bardzo zdradliwy jeśli chodzi o grywalnośc i potrafi wciągnąć na długie godziny.

Jeśli jesteś graczem z naprawdę długim stażem samo słowo „Contra” przypomni Ci miłe godziny spędzone przed telewizorem z padem w ręku. Czy kojarzysz to nerwowe poszukiwanie cartridge do Pegasusa aby jak najszybciej zanurzyć się w świat południowoamerykańskiej dżungli gdzie czekają kolejne watahy obcych do wybicia? Nowa, odświeżona wersja utrzymała klimat hitu sprzed dwudziestu pięciu lat, co pozwoli w pełni przenieść się w czasy dzieciństwa.

Kto chce zanurzyć się natomiast w naprawdę hardcorowy (jak na „tamte” czasy) klimat ten musi sięgnąć po „Doom”. Gra była przełomowa jeśli chodzi o strzelanki typu First-Person Shooter – utrzymana w konwencji horroru sciencie-fiction opowiadała o żołnierzu sił specjalnych zruconym do bazy na Marsie gdzie przeprowadzano ściśle tajne i przerażające eksperymenty. Pomimo upływu lat nadal maksymalnie grywalna i przede wszystkim wciągająca. Można ją pobrać legalnie za darmo.

W „Prehistoryk” wcielisz się natomiast w skórę naszego przodka, którego cel ukazuje, iż nasze życie nie zmieniło się za bardzo przez tysiące lat – musisz bowiem zadbać o napełnienie jego brzucha. W tej sympatycznej platformówce czekają na Ciebie do pokonania niedźwiedzie, dinozaury, a także wszelkie inne prehistoryczne stworzenia. Od czego masz jednak zręczność i maczugę?

Żaden szanujący się wielbiciel przygodówek nie może się takim mienić bez zagrania w „Another World”. Nieszczęśliwy zbieg okoliczności sprawia, iż bohater trafia na wrogą i obcą mu planetę, gdzie będzie musiał zmierzyć się z nieprzyjazną mu fauną i florą, a także inteligentnymi przedstawicielami obcego gatunku, nie pałającymi do niego miłością. Na szczęście może liczyć na Twój spryt, pomysłowość i umiejętność kojarzenia faktów, a także przyjaznego kosmitę, który również chce uciec z tego nieciekawego świata.

„Command&Conquer: Red Alert” to z kolei gra znana wszystkim fanom Real Time Strategy. Przywódcy Związku Radzieckiego przenoszą się w przeszłość aby zapewnić sobie Panowanie nad światem. W skutek zakrzywienia czasoprzestrzeni w historii zachodzą pewne zmiany powodujące powstanie trzeciego (poza aliantami) mocarstwa tzw. „Imperium Wschodzącego Słońca”. Kto wygra pojedynek i zdominuje cały świat? Dowiesz się uruchamiając na smartphonie grę sprzed osiemnastu laty.

 „The Settlers HD” to z kolei kontynuacja słynnego przeboju o osadnikach. W tej grze to umiejętność planowania przestrzennego oraz zrozumienie powiązań ekonomicznych pomiędzy różnymi gałęziami gospodarki kierowanego przez Ciebie królestwa  zadecyduje o Twoim tryumfie bądź przegranej. Ciekawa grafika oraz bogaty świat gry (wiele budynków, możliwość trenowania żołnierzy, mapy, cywilizacje do wyboru) zapewnią wiele godzin rozrywki.

Stare gry odpalane na telefonie to ciekawa wyprawa do lat swojego dzieciństwa, a także możliwośc zabicia czasu podczas nużącej podróży czy długiego oczekiwania. Ciekawostka jest fakt, iż wiele z nich dostępnych jest za darmo lub kosztują grosze. Wykorzystaj więc swój telefon i przenieś się w świat rozrywki sprzed lat.