Turnus rehabilitacyjny dla dzieci nad morzem dobrze ustalić w terminie wakacji letnich dzieci, żeby nie musiało ono tracić dni szkolnych z powodu leczenia, a równocześnie miało okazję do tego, żeby cały turnus potraktować jako rodzaj, nietypowych i nie w pełni rozrywkowych, ale jednak wakacji.

Jeżeli rodzice dziecka mają możliwość, aby towarzyszyć mu podczas całego wyjazdu i przebywać w tej samej miejscowości, to dobra okazja, żeby taki wyjazd stał się wyjazdem rodzinnym na wakacje. Nie zawsze jest to jednak możliwe, wówczas dobrym sposobem jest przekonanie dziecka, żeby nawiązał jak najwięcej znajomości w czasie turnusu i potraktował cały pobyt jak rodzaju wyjazdu na kolonie.
Leczenie dziecka nigdy nie należy do łatwych, bo często nie rozumie ono swoich ograniczeń wynikających z choroby, ale warto mu to zrekompensować jakimś dodatkowymi atrakcjami, z których w miarę możliwości mógłby skorzystać w czasie turnusu leczniczego.
Wakacje, nawet z pewnymi ograniczeniami, to jednak w dalszym ciągu wakacje i czas dobrej zabawy więc warto postarać się, aby dziecko w przerwach od leczenia, miało szansę na relaks.