Idea Igrzysk Olimpijskich sięga ósmego wieku przed naszą erą. Właśnie wtedy w greckiej Olimpii po raz pierwszy rozegrane zostały zawody sportowe, na czas których to zapanował na kontynencie boży spokój. Impreza ta cieszyła się tak ogromną popularnością, że postanowiono powtarzać ją co cztery lata.

Uczestnictwo w zawodach było powodem do dumy dla każdego zawodnika. I chociaż zwycięstwo mógł odnieść tylko jeden, wszyscy podchodzili do współzawodnictwa bardzo honorowo. A i było o co walczyć. W praktyce bowiem laur nakładany na głowę zwycięzcy nie był jedyną nagrodą. Tą najważniejszą wydawała się sława zwycięzcy. Do swojego kraju wracał on przekraczając jego granice przez specjalną dziurę wykonaną w murach, co symbolizowało, że miasto ma teraz obrońcę najwspanialszego na świecie i wrogów się nie lęka.

Tradycja ta oczywiście nie przetrwała do dzisiaj. Tą, która przetrwała, jest eliminacja osób oszukujących, choć nie wygląda ona tak, jak w starożytności, gdy cały kraj miał zakaz startowania w przyszłości.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.