Trening siłowy oraz budowa muskulatury ciała jest jednym z priorytetowych zadań i potrzeb każdego człowieka. Wiąże się to z jego instynktem przetrwania i odruchem samozachowawczym. Kto z nas chciałby być zaatakowanym i nie mieć na tyle sił, determinacji i odwagi aby się bronić? Zapewne nikt, dlatego też w naszym regionie na wielu siłowniach można spotkać ludzi dla których kult swojego ciała jest jedyną religią. Nazywani różnie, raz mniej raz bardziej obraźliwie, są sterydami, czy siłaczami. Przesiadują na siłowni, ćwicząc, rozmawiając o swojej muskulaturze, planując jej rozwój i dalszy przebieg. Częste dyskusje przerywane są pokazami siły, wytrzymałości i mocy, czasu spędzonego codziennie na siłowni a także stopnia oddziaływania danego środka farmakologicznego na organizm któregoś z osiłków. Wiele osób obawia się właśnie tych ludzi, idąc na siłownie, wolą zapłacić więcej ale mieć spokój, nie być zaczepiany ani nie obawiać się o zderzenie z którymś z osobników. Zauważalne jest dlatego ostatnimi czasy rozwój profesjonalnych ośrodków treningu siłowego.

Najbardziej widać to w Łodzi gdzie powstały przez dwa lata prawie cztery ogromne siłownie, oraz związana z nimi infrastruktura. Ćwiczący chętniej odwiedzają siłownie które wymagają wyższych opłat abonamentowych jednak za cenę większego komfortu ćwiczącego. Grono docierających do siłowni, nie ma w planach ciężkich ćwiczeń forsujących mięśnie całego ciała, oczekują oni raczej pomocy i opinii trenera, jak powinni postępować aby rozciągnąć obolałe mięsnie, rozgrzać stawy i kolana i rozluźnić cały organizm. Relaksacyjne ćwiczenia na siłowni są możliwe tylko gdy spełnione jest kilka warunków dotyczących higieny, klimatyzacji i warunków pracy. Nikt przecież nie zechce trenować w zatęchłej jamie z kilkoma przyrządami o które będzie musiał walczyć.

Nowoczesne siłownie, to ogromne pomieszczenia zawierające po kilka identycznych systemów do ćwiczeń, bieżni, miejsc do wyciskania sztangi, wzmacniania siły mięśni brzucha, bicepsów, tricepsów i mięśni nóg. Obecnie sala ćwiczeń to również miejsce gdzie kobiety mogą odbywać trening siłowy, lecz jednoznacznie mniej forsujący od mężczyzn. Zajęcia z aerobiku czy fitness serwują im możliwość efektywnych ćwiczeń i spalania zbędnego tłuszczu, pracę nad wyglądem ud czy nóg. W większości łódzkich siłowni można zapisać się do klubów fitness zrzeszających kobiety pragnące dbać o zdrowe, siłę i swój wygląd. Oferta sal ćwiczeń jest tak przygotowana aby zadowolić każdego kto tylko zechce poddać się treningowi na siłowni.