Wiele jest dyscyplin sportowych, do uprawiania których potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Jednym z takich sprzętów są narty. Z tym jednak, że w każdej dyscyplinie, w której są używane, wykorzystywany jest ich nieco inny rodzaj.

Jednym ze sportów, do których narty są konieczne jest narciarstwo alpejskie. Jest to sport bardzo dynamiczny, podczas którego celem zawodnika jest zjechanie stromą trasą jak najszybciej do mety. Tutaj narty oraz kijki są bardzo charakterystyczne, właśnie ze względu na wspomnianą dynamikę.

Zupełnie inaczej wyglądają narty wykorzystywane podczas skoków narciarskich. Tutaj nie ma kijków, ale za to ważną rolę odgrywa kombinezon, który musi być wykonany zgodnie z pewnymi wytycznymi, aby zawodnik nie został zdyskwalifikowany.

Jeszcze inne narty maja osoby biegające na nich. I tu też mamy różnicę w nartach do stylu klasycznego i do stylu łyżwowego. Tego typu narty wykorzystywane są również w biathlonie, który jest niezwykle trudnym połączeniem biegania oraz strzelania do celu.