Kolejny wpis dotyczące Fajerbola dotyczy rozszerzenia dedykowanego prowadzącym – kompendium narratora.

POTWORY

Najobszerniejszy dział dodatku zawiera szeroki wybór stworów. Od mitologicznych jak Erynie czy harpie po klasyki fantasy w postaci gnolli, goblinów. Znajdują się w nim również istoty dalekowschodnie jak Kappa czy Kitsune. Wśród zwierząt licznych w tym dodatku można spotkać również dinozaury, więc fani przygód w stylu Parku Jurajskiego też znajdą odpowiednich przeciwników. Można więc znaleźć w nim potwory pasujące do większości krain i misji rozgrywanych w mniej lub bardziej klasycznym fantasy.

INSTALACJE

Ten rozdział dotyczy zasad obiektów wpływających na starcia jak fortyfikacje, machiny oblężnicze, pojazdy i pułapki. Każdy obiekt ma dwa talenty np.: mur blokuje przejście oraz zrzuca głazy. Wykorzystywać mogą być jako własne przez odpowiednio inteligentne istoty. Dział ważny zwłaszcza w przypadku misji/kampanii koncentrujących się na oblężeniach.

PRZYBYTKI

Jest to lista dodatkowych miejsc do odwiedzenia w mieście w trakcie przerw od misji. Mamy tu więc laboratorium alchemika, oferujące losowe mikstury oraz pracownie zaklinacza, który może ulepszyć ich wyposażenie.

PLANSZA BITEWNA

Jakby w połączeniu z zasadami przydatnymi do oblężeń, znajdują się w dodatku reguły dotyczące dokładniejszego umiejscowienia uczestników starć na siatce, przydatne przy dużej liczbie uczestników walki. Zasady te są bardzo proste i użyteczne. Szybkość poruszania się i zasięg ataków dystansowych i magicznych zależą od cech postaci oraz sprzętu. Do tego umieszczono reguły terenu oraz innych typów poruszania się jak wspinaczka czy lot.

SPECJALIZACJE NARRATORA

Specjalizacja to losowany przed grą zestaw reguł wpływających na potwory spotykanie przez postacie np.: skald podnosi ich żywotność i siłę, gdy Rybald daje im dodatkowy talent. Reguły te są ciekawym wyborem, gdy chce się lekko nakierować przygody na jakieś tory, ale bez potrzeby wybierania innego podręcznika niż podstawowy Fajerbol. No i też, gdy chcemy podkręcić poziom trudności. Ładnie wpisują się w nomenklaturę gry, gdzie prowadzący to narrator, mogący teraz pochwalić się ładnym tytułem.

PODSUMOWANIE

Kompendium narratora to jak na Fajerbola bardzo obszerny dodatek, choć większość to lista potworów. Prawdziwie nowych reguł jest tu 9 stron, co biorąc pod uwagę grubość podstawowej gry, wynosi prawie połowę jej objętości! Zasady te pozwalają dodać do rozrywki elementy, zarówno utrudniając ją jak specjalizacje narratora, ale również dając dodatkowy oręż graczom w postaci nowych przybytków czy zwiększyć taktyczny aspekt starć dzięki użyciu siatki. Dodatek można nabyć na drivethrurpg.