Mówi się, że podróże kształcą, dlatego warto wykorzystać okazję i będą na zagranicznym wyjeździe zobaczyć jak najwięcej. Wyjazdy z bogatym programem zwiedzania, choć mogą być droższe od standardowych ofert, dają uczestnikom znacznie więcej.

Jednym z modnych kierunków obozów młodzieżowych jest Bułgaria. Wyjątkowo popularne stały się wyjazdy do kurortów wypoczynkowych w Złotych Piaskach. Bułgaria kusi przede wszystkim przystępną ceną. Wypoczynek nad Morzem Czarnym może być równie przyjemny, co w krajach śródziemnomorskich, a cena pozostaje niższa, dlatego więcej osób może sobie pozwolić na wybranie tej opcji. Jednak należy pamiętać, że Bułgaria to nie tylko piękne piaszczyste plaże i kąpiele w morzu, ale również wiele wieków kultury i liczne zabytki sięgające czasów starożytnych. Mało kto wie, że w Płowdiw, drugim pod względem wielkości mieście Bułgarii, można oglądać rzymski amfiteatr. Nie mniej ciekawe są inne miasta takie jak Sozopol, który w okresie świetności utrzymywał kontakty handlowe z miastami starożytnej Grecji i Burgas, w którym można znaleźć pomnik… Adama Mickiewicza. Imprezy uwzględniające odwiedzenie innych miast w Bułgarii poza stolicą – Sofią mogą być dla uczestników wspaniałą przygodą, źródłem niezapomnianych wspomnień i lekcją historii.

Nie inaczej jest z podróżą do Włoch. Wyjazd nie musi się ograniczać do wypoczynku na riwierze adriatyckiej. Być we Włoszech i nie zobaczyć wspaniałej architektury, to właściwie strata czasu, tym bardziej, że Włochy to nie tylko Rzym! Agencja Turystyczna ATAS organizuje obóz turystyczno-wypoczynkowy, podczas którego uczestnicy odwiedzają kolejno Wenecję, Weronę, Pizę, Rawennę i Rimini. Znalazło się też miejsce na wycieczki do parku rozrywki Mirabilandia i do najstarszej republiki świata – San Marino. Bogaty program jest realizowany w ciagu niecałych dwóch tygodni.

Ci, którzy jadą na Mati również mogą liczyć na wiele dodatkowych atrakcji. Wyjazd nie ogranicza się do wypoczynku w nadmorskim kurorcie. Przy okazji wizyty w Grecji uczestnicy wyjazdu zwiedzają Ateny, Maraton i Termopile. Ale na tym nie koniec. W drodze do Grecji czeka ich zwiedzanie Sofii, a w drodze powrotnej wizyta w Budapeszcie. Dzięki temu podczas wyjazdu można poznać trzy europejskie stolice.

Planując wyjazd swojego dziecka należy zastanowić się, czy spędzenie całego czasu w autokarze i później w ośrodku wypoczynkowym nad morzem jest na pewno najlepszą propozycją. Nastolatek może podchodzić z niechęcią do innych wyjazdów i twierdzić, że woli wypoczynek nad morzem bez żadnego zwiedzania, bo w końcu jedzie na wakacje. Warto jednak przekonać dziecko do wybrania obozu z elementami wycieczki objazdowej. Po takim wyjeździe młody człowiek doceni, że miał okazję zobaczyć więcej niż inni i będzie miał co opowiadać swoim znajomym.