Rozwijającą się gałęzią turystyki jest obecnie turystyka luksusowa, przeznaczona dla osób z zasobniejszym portfelem, które nie skąpią grosza podczas podróży i są gotowe płacić za najwyższą jakość oraz atrakcje szczególnego gatunku.

Wiele miejsc ma w swojej ofercie wyjątkowe propozycje dla ludzi lubiących otaczać się luksusem i starają się omijać rzeczy przeznaczone dla wszystkich, poszukują czegoś przygotowanego specjalnie dla nich. Dotyczy to zarówno kuchni, jak i noclegów, a także spodziewanych atrakcji. Dla osób o wrażliwym podniebieniu kucharze są w stanie wyczarować prawdziwe dzieła sztuki z użyciem najlepszych gatunkowo produktów, które kosztują niemało.

To, czym turystyka luksusowa najbardziej się wyróżnia, jest indywidualne podejście do klienta. Każdy jest traktowany wyjątkowo, a nie jako część masy turystów. Ofertę można specjalnie dostosować do potrzeb danej osoby. W końcu przecież ten, kto płaci, ma prawo wymagać. Branża ma przed sobą szerokie perspektywy, bo turystyka luksusowa przyciąga nie tylko biznesmenów, polityków, artystów i celebrytów.