Podstawowym kryterium w planowaniu podróży jest dla wielu z nas cena. Coraz popularniejszą formą staje się dziś podróżowanie na własną rękę, aby nie przepłacać za dość drogie wycieczki w biurach podróży.

Pierwszym krokiem, który wówczas podejmujemy, jest zamówienie biletów lotniczych w możliwie najniższych cenach. Linie lotnicze prześcigają się z ofertach tanich lotów i to właśnie wysoka konkurencja sprawia, iż podróżujący korzystają na tym najbardziej. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę związaną z tanimi lotami, aby wyszukać najtańsze i najdogodniejsze oferty, np. Centerfly. Tanie linie lotnicze dają możliwość zaoszczędzenia nawet do kilkuset złotych na jednym przelocie, a standard podróży niczym się właściwie nie różni.

Drugim krokiem w samodzielnym planowaniu zagranicznych podróży jest wyszukanie hotelu, w którym zatrzymamy się na czas pobytu w danym miejscu. Hotele różnią się pod względem standardu, lokalizacji oraz cen. Najlepszym rozwiązaniem będzie zarezerwowanie pokoju w hotelu (lub motelu), który charakteryzuje się dobrymi połączeniami komunikacyjnymi, aby uniknąć dodatkowych kosztów długich podróży w najciekawsze miejsca, które pragniemy odwiedzić.

Warto również pomyśleć o zaoszczędzeniu na lokalnych środkach transportu. Możemy to osiągnąć dzięki wykupieniu kart turystycznych, których ważność obejmuje czas powyżej trzech dni. Bilety turystyczne o dłuższym czasie ważności wyniosą nas taniej niż pojedyncze dobowe bilety oraz obejmują zwykle wiele środków lokalnej komunikacji, np. autobusy, metro i tramwaje.

Samodzielne planowanie podróży stało się szczególnie popularne wśród młodzieży, gdyż to zwykle ona posiada ograniczony budżet, który może na ten cel przeznaczyć. Dodatkową zaletą planowania wycieczki na własną rękę jest możliwość indywidualnego toku zwiedzania. Poza schematycznie odwiedzanymi miejscami i zabytkami, do których zaprowadzi nas przewodnik wycieczki, będziemy mogli wyznaczyć sobie własne szlaki, a przy tym z pewnością odkryjemy wiele interesujących miejsc, które pomijają przewodniki turystyczne.