Dzisiejszy wpis dotyczy podręcznika zdobytego dzięki wspaniałej inicjatywie, jaką jest dzień darmowych rpg, który odbył się 23 czerwca w sklepie Sarmata w Katowicach. Podręcznik, który wybrałem, od razu wydam mi się interesujący dzięki ostrym kolorom i magicznemu kogutowi na przodzie. Okazał się był strzałem w dziesiątkę!

MECHANIKA

Książka jest listą zaklęć dotyczących dość hmm specyficznych aspektów magii, jak tworzenie swojej idealnie pięknej projekcji, komicznych wydłużeń przyrodzeń wszelkich samców w okolicy lepszych od usług oferowanych przez spam na poczcie czy popełniania samobójstwa, aby przeżyć. Oprócz zasad nieudanych zaklęć dotyczących każdej inkantacji i opisu sytuacji, gdy zostaną użyte odpowiednio, w podręczniku znajduje się krótki spis zasad uniwersalnych wtop magicznych oraz poruszenie kwestii użytej mechaniki, stanowiącej zapowiedź kolejnej edycji Lamentów płonącej księżniczki.

Prostota mechaniczna i nastawienie się głównie na opis pozwala spokojnie użyć tego zarówno w grach OSR opartych na D&D, jak i wszelkich innych światach posiadających magię. Do tego sama książka jest po prostu przyjemną lekturą.

KLIMAT

Książka już na okładce i przedmowie wprost prezentuje swój specyficzny humor, niestroniący od ostrych i czasami obrzydliwych elementów. Jest to największa zaleta i wada jednocześnie, dużo zależy od tego, czy podpasuje czytelnikowi takie podejście, które cechują całą linię wydawniczą. Osobiście forma taka bardzo mi odpowiada, będąc dobrą odtrutką na zwykle strasznie poważnie traktujące się gry.

STRONA GRAFICZNA

Podręcznik jest bardzo ładnie ilustrowany, każde zaklęcie posiada własną grafikę prezentującą efekt jego użycia. Są one szczegółowe i tylko jedna nie przypadła mi do gusty, wyraźnie odstając jakością od reszty. Są one głównym elementem, że oznaczenie 18+ nie jest bez powodu – nie brakuje tu golizny, flaków i brutalności. Zabawne są również ilustracje dodatkowe jak pojawiające się co kilka stron sugestywnie wyglądające grzyby.

PODSUMOWANIE

Wulgarny, obrazoburczy a przy tym komiczny i naprawdę ładnie wydany, niesamowity kuta.. kogut to bardzo charakterystyczna pozycja doskonała dla wszystkich fanów czarnego czy lekko obrzydliwego humory, OSR i dziwacznych zaklęć. Jest to więc oczywiście tytuł przeznaczony dla starszych fanów rpg i lepiej wykorzystywać część jego zawartości, gdy mamy pewność, że nie przekroczymy czyjegoś progu tolerancji.